Úřad nemá od zámků klíče. Přesto je <span>chtěl prodat</span>

Domácí
18. 4. 2008 06:30
Zámek Slezské Rudoltice
Zámek Slezské Rudoltice
Zámek Slezské Rudoltice

Prodej levných zámků ministerstvem zdravotnictví má další trhlinu. Jako by nestačilo, že za ně žádalo podezřele nízkou cenu, teď se navíc ukazuje, že od nich nedrželo klíče. Ani jeden z trojice zámků nejspíš nepatří státu. Prodej balíku nemovitostí, včetně historických objektů, úředníci stopli až na poslední chvíli.

Připravovaný scénář výprodeje ministerských budov, na jehož podivné okolnosit poukázal server TÝDEN.CZ, se začíná rovnat blamáži. Například zámek Dívčí Hrad, který si ministerstvo cenilo na tři miliony korun, si už šest let nárokují Maltézští rytíři. A nyní se ukazuje, že není jisté, zda i dva další zámky z chystaného prodeje jsou vůbec v rukou státu.

Starostka Slezských Rudoltic Martina Jalamasová zapátrala v archivu a našla dokumenty, které dokazují, že v roce 1949 zámek patřil obci a měl by jí tudíž patřit i dnes. "Jde o tři dokumenty z let 1946 a 1947. Nalezli jsme je v Národním archivu v Praze a Slezském archivu v Opavě," popsala starostka.

ČTĚTE TAKÉ: Julínek prodává zámek, který blokuje restituce

Zámek Dívčí HradŽádost o vydání zámku i s kopiemi dokumentů již poslala na ministerstvo zdravotnictví. "Musíme uznat, že ty listiny jsou velmi závažné," připustil mluvčí úřadu Tomáš Cikrt.

Kupte si své zámky

Pokud by obce nebo Maltézští rytíři chtěli zámky koupit, museli by platit odhadní cenu. Církevní řád by si tak svůj Dívčí Hrad koupil za tři miliony, stejně jako by koupil místní zámek obecní úřad v Branticích. Slezské Rudoltice by musely sáhnout do pokladny pro 4,5 milionu. Teď ministerstvo o peníze z prodeje zřejmě přijde. "Hospodařilo léta s cizím majetkem," zlobí se rudoltická starostka Jalamasová.

Ve stejné situaci je starosta Brantic Vlastimil Machů. Našel obdobné dokumenty, které dokazují, že zámek patřil ještě v roce 1949 obci. Dokumenty do Prahy na ministerstvo ale ještě neposlal. Během let totiž došlo k přečíslování parcel a tehdejší čísla nesouhlasí s dnešními. "Nechali jsme udělat srovnání na katastrálním úřadu a během týdne odešleme dokumenty i žádost o vydání zámku," uvedl Vlastimil Vachů.

Z náruče Kypřanů

Obce i Maltézští rytíři o zámky přišli za éry socialismu. Na Dívčí Hrad se kvůli církevní restituci vztahuje blokační paragraf. Rytíři o zámek přišli v roce 1948. Ministerstvo podle představitelů řádu o jejich nároku navíc dobře vědělo, protože o něj žádali již v roce 2002.

Ještě před plánovaným prodejem jako majitel vystupovalo Zdravotnické zabezpečení krizových stavů z Příbrami. Organizace spadá pod ministerstvo. A to se chtělo zbavit nepotřebných budov, do nichž zahrnulo i zmíněné zámky.

ČTĚTE TAKÉ: Makléři se diví. Julínek za zámky nic nechce?

Zámek BranticeZe dvou firem vybralo už dokonce vítěze výběrového řízení. Pak se na něj ale snesla kritika. Vítězem soutěže o balík domů a tři zámky za 113 milionů byla firma s dvousettisícovým základním kapitálem vzniklá pár měsíců před vyhlášením tendru. Její většinový vlastník sídlí navíc v daňovém ráji na Kypru.

Dalším problémem byla cena objektů. Makléři, kteří se specializují na prodej historických objektů, odhadovali ceny zámků šestinásobně výš.

Foto: archiv

Další čtení

ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Muž v Praze osahával ženy. Už ho mají, činů lituje, svádí to na klukovinu

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ