Výplaty dávek
Úřady práce omezí pracovní dobu. Následek Drábkova kroku
02.01.2014 12:54 Aktualizováno 02.01. 13:24
Některé úřady práce zřejmě dočasně omezí úřední dobu, v níž se věnují klientům. Úředníci budou totiž muset údaje o dávkách rychle přepsat do staronových systémů, aby mohli peníze od státu vyplácet. Úředníci už nesmějí dva roky starý systém používat, kvůli porušení pravidel při jeho výběru to zakázal antimonopolní úřad. Úřady se tak úplně vrací k původnímu dodavateli. Generální ředitelka úřadu práce Marie Bílková řekla, že by to měly podle plánu zvládnout za leden.
Nový systém pořídilo ministerstvo práce za svého tehdejšího šéfa Jaromíra Drábka (TOP 09). Nevybralo ho v tendru, připojilo se jen k rámcové smlouvě vnitra s firmou Fujitsu Technology Solutions. Podle antimonopolního úřadu tak resorty porušily zákon o veřejných zakázkách, zakázal tedy systém používat. Před dvěma lety, kdy se novinka narychlo zaváděla, úředníci museli pracovat několik týdnů přesčas, programy kolabovaly, tvořily se fronty a lidé dostávali dávky se zpožděním.
"Podruhé tak naši lidé platí za stejnou chybu tehdejšího vedení MPSV, které se rozhodlo v roce 2012 nahradit léta fungující a v praxi ověřené programy s mnohem větším záběrem hybridním modelem podpory výplaty sociálních dávek. Bez jakékoli přípravy a zkušebního provozu," uvedla generální ředitelka úřadu práce Marie Bílková.Nové produkty od Fujitsu obstarávaly jen část agendy, zbytek měla na starosti původní firma OKsystem. Ta nyní opět přebírá celou záležitost. Šéfka úřadu řekla, že staronové systémy už dodavatel aktualizoval, přechod by se měl podle harmonogramu zvládnout v lednu. Úředníci znovu budou muset pracovat přesčas. S výdaji na odměny ale rozpočet nepočítal. Bílková bude situaci řešit s ministerstvem práce. Největší problém vidí v tom, aby všechna data byla správná a do staronových systémů se přenesla v co nejkratší době.
Podle Bílkové systém, od něhož se ustupuje, dosud "ideálně nefungoval" a jeho zavedení znamenalo finanční zátěž a dopadlo na úředníky i klienty. "Pověst úřadu utrpěla, nikdo od nás neočekává nic než problém," míní šéfka úřadu práce.
Podle ní mnozí zaměstnanci, kteří s původními aplikacemi pracovali, už v úřadech nejsou. Nynější pracovníci se tedy budou muset vyškolit. Se školeními se začne hned 3. ledna, základní příprava by měla skončit do dvou týdnů. "Musíme proškolit opravdu všechny uživatele. Uděláme vše pro to, aby přechod na nové informační systémy výplatu dávek nijak neohrozil," dodala šéfka úřadu.
Ministerstvo vyplácí měsíčně zhruba 1,9 milionu dávek v celkové částce 6,3 miliardy korun. Firma OKsystem zajišťovala od roku 1993 do roku 2011 čtyři systémy - OK dávky, OK práce, OK nouze a OK služby. Firma Fujitsu pak obstarávala agendu zaměstnanosti, hmotné nouze, sociálních služeb, postižených a veřejné služby. Předloni jí resort podle svého bývalého vedení zaplatil 623 milionů. V sumě byl započítán i provoz. Dalších 205 milionů pak stála část systému dávek, který dál provozoval OKsystem.
Drábek přechod k novým systémům zdůvodňoval snahou ušetřit. Za vývoj, údržbu a podporu ministerstvo prý v roce 2008 platilo 370 milionů, o tři roky později pak o sto milionů víc. Cena nezahrnovala provoz datových center a jiné záležitosti. Drábek ještě jako ministr uvedl, že agendové systémy v roce 2010 stály téměř 473,8 milionu, v roce 2011 vyšly na 477,4 milionu a v roce 2012 pak na 361 milionů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.