Zástupci stavebního úřadu kontrolovali stav domů v ghettu Přednádraží v Ostravě-Přívoze. Už v pátek nařídili, aby byly vyklizeny, přesto v domech dál zůstává asi 140 lidí, mezi nimi mnoho dětí. Podle stavebního úřadu by si měli uvědomit, že tu zůstávají na vlastní nebezpečí. Další postup bude znám v řádu dnů, řekli úředníci.
Obyvatelé domů se o víkendu pustili do oprav závad, na které úřad upozornil. Snaží se úředníky přesvědčit, aby své rozhodnutí změnili. "Myslím si, že úřad rozhodnutí nezmění, že bude trvat na svém. Ale my jsme rozhodnutí bojovat dál, když to nepůjde po dobrém, tak po zlém. Půjdeme všichni a nastěhujeme se asi na radnici, když nás vyhodí, nic jiného nám nezbývá," říká jež Iveta Horvátová, která je členkou nové samosprávy, již si obyvatelé ghetta vytvořili.
"Rozhodnutí o vystěhování trvá," informovala mluvčí radnice obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková. Vedoucí stavebního úřadu Jiří Švarc prohlásil, že všichni, kdo se v domech zdržují, tak činí na vlastní nebezpečí. "Za ohrožení jejich života a zdraví zodpovídají oni sami společně s vlastníkem těchto domů," řekl Švarc. Jaké kroky dále úřad podnikne, nechtěl komentovat.
Budovy patří firmě Domy Přednádraží podnikatele Oldřicha Roztočila. Podnikatel lidi vyzval, aby domy opustili, ale ti to odmítli udělat.
Mezi hlavní závady, kvůli nimž úřad o uzavření domů rozhodl, patří hrubé poškození konstrukcí, stropů či vnitřní rozvody elektroinstalace, které nejsou schopny bezpečného provozu. V domech je dlouhodobě nefunkční kanalizace. Už týden lidem v bytech neteče voda, dováží ji cisterna.
"Mám pětadvacetilitrový kanystr, plus mám hrnce, do toho si nabíráme vodu na vaření, na koupání a ve vaně mám vodu na praní, umývání ruk, vytírání. Bohužel. Ale zvládnout se to dá," popsala Horvátová, která má kromě vlastních dětí v péči i tříletého vnuka. Ve dvoupokojovém bytě tak žije celkem deset lidí.
Horvátová bydlení na rozdíl od stavebního úřadu nepovažuje za nebezpečné. "Myslíte si, že kdyby něco hrozilo mým dětem, že bych tady bydlela? Určitě ne. Strop mi nepadá na hlavu, žádné omítky mi v bytě na hlavu nepadají, ani dětem, ještě si nohu nezlomily. Myslím si, že to bydlení opravdu není životu nebezpečné," řekla Horvátová.
Smlouvy bych prodloužil, říká majitel
Roztočil řekl, že stavební policii oznámil, že pondělkem bude doručeno jeho odvolání. Sám ale pochybuje o tom, jaký to bude mít smysl. "Ono se není moc proti čemu odvolávat. Je tam sice popsáno, co je na těch domech špatně, ale jediné, k čemu mě to vyzývá, je, abych zabránil vniknutí do těch budov. Není tam žádné opatření ve smyslu: opravte okapy, dejte střechu a podobně," řekl podnikatel.
Pouze dvě rodiny bydlící v Přednádraží mají smlouvy na dobu neurčitou. Všem ostatním už nájemní smlouvy vypršely. Roztočil ale řekl, že pokud by úřad udělil výjimku a lidé v domech dál mohli bydlet, nové smlouvy by jim dal. Prý si dovede představit, že by dal smlouvu i těm, kteří nejsou úplně nejlepší, co se týče platební morálky. "Za to, co tady v tuhle chvíli předvádí, bych jim určitě šanci dal a nájemní smlouvy bych s nima uzavřel a prodloužil," řekl podnikatel.
Na ostravské úřady se obrátily organizace Amnesty International a Evropské centrum pro práva Romů, aby před vystěhováním rodin nejprve zvážily všechny alternativní možnosti řešení situace. Úřady podle nich mají zajistit, aby se k vystěhování přikročilo jen v nejkrajnějším případě, a také zaručit, aby se nikdo v důsledku vystěhování neocitl na ulici. Mluvčí magistrátu Michal Bayer potvrdil, že radnice dopis obdržela. "Dopis ale přišel dnes odpoledne a pan primátor ho ještě nečetl," řekl Bayer