Úřednická absurdita likviduje učně. Nemohou se učit

Domácí
8. 12. 2015 05:30
Odborná výuka na učilištích a středních odborných školách má problémy (ilustrační foto).
Odborná výuka na učilištích a středních odborných školách má problémy (ilustrační foto).

Odborná výuka na učilištích a středních odborných školách zřejmě od ledna skončí. Kvůli chybné vyhlášce totiž nebudou moci například budoucí chemici pracovat s chemikáliemi, automechanici s benzinem a truhláři s tvrdým dřevem.

Studium budoucích chemiků z Masarykovy střední školy chemické v Praze je ohroženo. Ve třetím ročníku totiž pravidelně odcházejí na tři až čtyři týdny na praxi k zaměstnavatelům, kde mají získat pracovní návyky a rozšířit si dovednosti. "To ale nyní není možné," říká ředitel školy Jiří Zajíček, jinak také předseda Unie školských asociací.

Důvodem je podle Zajíčka vyhláška ministerstva zdravotnictví o pracích a pracovištích nevhodných pro mladistvé zaměstnance. Vyhláška zakazuje lidem mladším osmnácti let práci s některými chemikáliemi, mezi něž patří například i benzin nebo fermeže na zpracování dřeva. Navíc z novely zákona o ochraně veřejného zdraví vypadla věta, která školám umožňovala výjimku. A změna vstoupí v platnost od ledna příštího roku. Tedy už za necelé tři týdny.

"Můžeme samozřejmě poslat žáky na praxi ve čtvrtém ročníku, ale tam mají řadu dalších povinností včetně přípravy na maturitu," říká Zajíček. Jeho škola navíc plánuje, že omezí laboratorní cvičení, případně během nich bude muset používat méně nebezpečné látky. "To ale není optimální, protože studenti si musejí osvojit návyky pro práci s nebezpečnými chemikáliemi. Bez toho nebudou dostatečně připraveni na budoucí zaměstnání," upozorňuje Zajíček. Od ledna tak prý jeho škola, ale ani další nebudou schopny stoprocentně plnit, co se od nich očekává.

Informaci, že pražská chemická průmyslovka není jediná, která bude mít od ledna potíže, potvrzuje také Pavlína Katzová, tajemnice Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska. "Zvlášť těžce to dopadne na dvouleté nebo tříleté učební obory, jejichž absolventi často končí školu ještě před dosažením plnoletosti nebo těsně poté," říká Katzová.

U čtyřletých programů je přece jenom možné přesunout některé části praktické výuky do čtvrtého ročníku, kdy už je většina studentů plnoletých. Některé obory ovšem podle Katzové požadavky ministerstva školství nesplní: "Například budoucí truhláři se nenaučí pracovat s tvrdým dřevem, protože prachy z nich jsou klasifikované jako karcinogenní."

Čtěte TÝDEN!* Jak k chybě došlo?

* Jak se podepíše na zaměstnanosti studentů?

* Proč se mezi sebou hádají ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo školství?

* A má situace řešení?

Odpovědi na tyto a další otázky najdete v aktuálním vydání časopisu TÝDEN, které je právě v prodeji.

Autor: - pcl -Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ