
Uvedly to Lidové noviny, podle nichž jde o dokumenty bývalé StB.
ČTĚTE TAKÉ: Protitotalitní ústav navštívila policie, pozval ji Pernes
Mezi desítky dalších poničených materiálů patří prý třeba svazky týkající se případu Babice či Mostecké špionážní aféry. Zcela se pak údajně ztratil skupinový vyšetřovací spis Ústí, ve kterém StB zdokumentovala rozprášení jedné odbojářské skupiny ze severu Čech.
Za stav dokumentů z provenience StB je zodpovědný šéf podřízeného Archivu bezpečnostních složek Ladislav Bukovszky. List uvedl, že má k dispozici desítky záznamů o poškození archiválií, které sepisovali Bukovszkého podřízení od roku 2008. Některé škody na archiváliích Bukovszky přiznal, kritiku však odmítl. Za poškození Palachova spisu může podle šéfa archivu "lidský faktor", nikoliv systémové selhání.

V čele ústavu je nyní Zdeněk Hazdra, který usiluje o Bukovszkého odvolání. Rada ústavu ale prozatímního ředitele Hazdru vyzvala, aby tuto zásadní personální změnu nechal až na nového ředitele, který vzejde z výběrového řízení. Hazdra v případě Bukovszkého argumentuje stížnostmi, které na archiv dostal mimo jiné od vojenského zpravodajství generálního štábu kvůli zveřejnění určitých materiálů. Šéf instituce navíc poukazuje právě i na to, že Bukovszky je garantem nakládání s archiváliemi a přicházely na něj stížnosti kvůli tomu, že archiválie jsou po digitalizaci vraceny poškozené.
PSALI JSME: Leden 1969: v sobotu pohřeb, v neděli pendrekiáda
Hazdra Bukovszkému vyčítá hlavně to, že ignoroval desítky varování svých podřízených. "Vedoucí jednotlivých oddělení archivu upozorňovali na tyto skutečnosti v uplynulých dvou letech pravidelně a bohužel mne nemile překvapilo, že tato situace nebyla ze strany ředitele archivu adekvátně řešena," cituje ho deník. S tím ale Bukovszky nesouhlasí. "Naprosto odmítám, že se to dlouhodobě neřešilo," řekl. Hazdra má své rozhodnutí o Bukovszkého odvolání oznámit v pondělí.
Foto: Karel Šanda, archiv Týdne