Nejvyšší ústavní činitelé se v úterý sejdou na Pražském hradě, aby probrali českou zahraniční politiku. Podle ministerstva zahraničí by hlavními tématy schůzky měly být migrační krize, protiruské sankce a evropská bezpečnost a obrana. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček řekl, že se se ústavní činitelé budou zabývat událostmi posledních týdnů, v médiích přitom byl jedním z hlavních zahraničněpolitických témat vztah Česka s Čínou.
"Je to pravidelné setkání, které se koná vždy jednou za čtvrt roku," řekla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Ministerstvo stanovuje vybraná témata dopředu a podle Lagronové v navržených tématech vztah s Čínou není.
Podle Ovčáčka půjde o pravidelnou schůzku, která bude "jistě reflektovat události posledních týdnů". V poslední době se v médiích a mezi politiky řeší postoj Česka k Číně, zejména v souvislosti s říjnovou návštěvou tibetského duchovního vůdce dalajlamy v Praze.
Prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka, předseda Senátu Milan Štěch a předseda sněmovny Jan Hamáček během návštěvy vydali společné prohlášení, ve kterém Čínu ujišťovali, že schůzky politiků s dalajlamou by se neměly považovat za výraz změny oficiální politiky Česka vůči Číně. Zároveň zopakovali, že Česká republika uznává jednotnou Čínu včetně Tibetu.
Proti prohlášení se zvedla silná kritika od opozičních, ale i koaličních politiků a dalších lidí z veřejného sektoru. Situaci vyhrotilo to, že ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) obvinil Zemana z toho, že podmínil ocenění jeho příbuzného Jiřího Bradyho zrušením schůzky s dalajlamou. Zaorálek naopak o víkendu obhajoval vydání prohlášení tím, že Herman nedodržel slovo a s dalajlamou se sešel oficiálně. Herman to popřel.
Česko-čínské vztahy jsou aktuální i s ohledem na listopadovou schůzku Sobotky s čínským premiérem Li Kche-čchiangem v Rize. Uskuteční se v rámci jednání představitelů šestnácti evropských zemí s čínským zástupcem.
Na hradních setkáních ústavních činitelů se politici pokoušejí sjednocovat zahraničněpolitické postoje představitelů státu. Vedle Sobotky a Zemana jsou na schůzky, které svolává hlava státu, zváni také Hamáček, Štěch, Zaorálek a ministr obrany Martin Stropnický (ANO).
Na minulých setkáních politici diskutovali třeba o podpoře ekonomické diplomacie, českém předsednictví visegrádské skupině nebo o boji proti takzvanému Islámskému státu. Výrazným tématem byla také migrace.