Ústavní soud podruhé zrušil reorganizaci Oleo Chemical

Domácí
9. 7. 2018 11:11
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ústavní soud (ÚS) podruhé zrušil povolení k reorganizaci společnosti Oleo Chemical, která je v insolvenci. Částečně tak vyhověl stížnosti firmy Ravak. Už v květnu soud z podnětu Ravaku odložil vykonatelnost rozhodnutí, jímž Městský soud v Praze reorganizaci podruhé povolil.

K prvotnímu rozhodnutí městského soudu o reorganizaci měl ÚS výhrady hlavně kvůli nedostatečnému odůvodnění. Tehdy se situací zabýval z podnětu společností Ravak a Shadbrook Enterprises Limited, které patří mezi věřitele Oleo Chemical. Na chabé odůvodnění poukázal ÚS i ve svém druhém nálezu, vyhlášeném v pondělí dopoledne.

Doplněné odůvodnění považuje ÚS za formální. "Za dostatečné odůvodnění soudního rozhodnutí totiž nelze považovat výčet a citaci zákonných ustanovení aplikujících se na danou situaci s velice stručným zdůvodněním postupu soudu, kdy v tomto zdůvodnění postupu není jednotlivě reagováno na námitky stěžovatele," stojí v nálezu.

Zrušující zásah ÚS se kromě povolení reorganizace týká také ustanovení znalce k ocenění majetkové podstaty, dále výzvy k předložení aktualizovaného reorganizačního plánu a nařízení přezkumného jednání. Ravak ale neuspěl s návrhem, aby se situací v Oleo Chemical zabýval jiný soudce městského soudu.

Oleo Chemical vznikla v roce 2004 se záměrem vyrábět moderní biopaliva. Majitelé firmy Kamil Jirounek a Michal Urbánek se však o čtyři roky později dostali do finančních problémů. Peníze na investice do modernizace technologie jim poskytl příbramský výrobce bazénů a koupelen Ravak. Zdroje se ale nevracely, a Ravak se proto v roce 2012 připojil k insolvenčnímu řízení.

Plánovaná reorganizace Oleo Chemical má podobu fúze s firmou Temperatior. Reorganizace má podle svých zastánců zajistit pokračování výroby biopaliv, zachování 80 pracovních míst a nejvyšší možný výnos pro věřitele. Firma Ravak ale dlouhodobě reorganizaci kritizovala, označila ji za plán k ovládnutí Oleo Chemical.

Naopak mediální zástupce Oleo Chemical v dubnu uvedl, že firma Ravak se opakovaně pokusila Oleo nepřátelsky převzít, a tím reorganizační plán hatit. Zástupce Ravaku tvrzení popřel.

Odvolací soud letos pravomocně odsoudil bývalé majitele firmy Michala Urbánka a Kamila Jirounka a obchodního partnera podnikatele Ivo Rittiga Petra Kmetě ke třem letům vězení, a to za tunelování Olea. Urbánek a Jirounek podle verdiktu účelově uzavřeli fiktivní smlouvy o poradenství s Kmeťovou karibskou firmou Cokeville Assets. Pod záminkou poradenství vyváděli z Olea peníze a akcionářům způsobili škodu téměř 20 milionů korun. Kromě porušení povinností při správě cizího majetku se navíc dopustili i krácení daní. Rolí lobbisty Rittiga v kauze tunelování petrochemické firmy se bude znovu zabývat pražský městský soud.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ