Ústavní soud se vyjádří k zákazu osvojení dítěte registrovanými partnery

Domácí
27. 6. 2016 09:35
Muži a dítě na lavičce (ilustrační foto).
Muži a dítě na lavičce (ilustrační foto).

Ústavní soud se v úterý vyjádří k zákazu osvojení dítěte registrovanými partnery. Návrh na zrušení sporného ustanovení zákona o registrovaném partnerství podal loni Městský soud v Praze na základě konkrétního sporu. Výsledek oznámí soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček ve velké sněmovně, kterou v posledních letech ústavní soudci využívají k vyhlašování nálezů jen sporadicky.

Je to historicky první rozhodnutí, ve kterém se Ústavní soud zabývá zákonem o registrovaném partnerství a soužitím osob stejného pohlaví, uvedla Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD).

Spor řešený městským soudem trvá několik let. Muž žijící v registrovaném partnerství nejprve požádal radnici Prahy 13 o zařazení mezi osvojitele. Úřad to s odkazem na zákon odmítl, stejně postupoval i pražský magistrát. Následně muž podal žalobu, soud ale řízení přerušil a obrátil se na ústavní soudce. Jde o zákonný postup v situaci, kdy by jinak soud musel aplikovat právní předpis, který považuje za protiústavní.

Zákon říká, že trvající partnerství brání tomu, aby se některý z partnerů stal osvojitelem dítěte. V praxi to znamená, že svobodní gayové a lesby si teoreticky dítě jako jednotlivci osvojit můžou, registrovaní partneři nikoliv. Zároveň norma v jiném bodě stanovuje, že existence partnerství není překážkou výkonu rodičovské zodpovědnosti některého partnera vůči jeho vlastnímu dítěti.

Právní úprava je dlouhodobě terčem kritiky některých organizací na ochranu lidských práv a dalších iniciativ. Návrh na změnu zákona předložili už členové předchozí Poslanecké sněmovny. Kvůli pádu vlády se ale nestihl projednat. S novou verzí pak přišla skupina poslanců z různých stran hned po nástupu vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) v roce 2014. Od té doby norma leží v dolní komoře. Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) proto nyní připravil vládní novelu.

Zákon o registrovaném partnerství platí od července 2006. O možnost uzavírat oficiální svazek usilovaly organizace homosexuálů od devadesátých let. Povedlo se to až na několikátý pokus, a to přes veto tehdejšího prezidenta Václava Klause. Norma zaručuje partnerům třeba nárok na informace o zdravotním stavu protějšku či možnost dědit po sobě. Ukládá jim vyživovací povinnost.

Do konce loňského roku se nechalo registrovat 2174 dvojic. Pro oficiální svazek se rozhodlo 1439 mužských a 735 ženských párů. Zájem v posledních letech roste. Některým bojovníkům za práva homosexuálů vadí trvající rozdíly mezi registrovaným partnerstvím a manželstvím. Odlišnou úpravu, která se týká obou svazků, obsahuje podle spolku PROUD víc než stovka českých právních předpisů.

Autor: ČTK Foto: ČTK/DPA/Michael Löwa

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ