Ústavní soud zrušil rozsudek nad Hanou Tichou a Mojmírem Miklicou, kteří měli na zahradě 499 rostlin konopí, z něhož se vyrábí droga marihuana. Soudy původně oběma po vleklém procesu uložily podmíněné tresty. Teď musí kauzu znovu řešit Krajský soud v Hradci Králové.
Případ Miklici a Tiché se vleče již několik let. Konopí pěstovali na zahradě rodinného domku na Hradecku. Ze zabaveného množství lze teoreticky získat skoro dva kilogramy čisté účinné látky THC. Okresní i krajský soud v Hradci Králové za to Miklicovi napoprvé uložily dva roky vězení s odkladem na tři roky, Tichá dostala 2,5 roku se stejně dlouhou podmínkou.
ČTĚTE TAKÉ: Konopná mastičkářka dostala roční podmínku
Poté ale zasáhl Nejvyšší soud a vrátil kauzu k novému projednání. Jeho verdikt tehdy sváděl k výkladu, že pěstování konopí je - na rozdíl od výroby marihuany - legální. Podobné interpretace se objevily v tisku. Soud však zprávy dementoval a vydal prohlášení, že pěstování konopí je bez příslušného oprávnění stále nezákonné. Uvedl ale také, že nelze automaticky ztotožňovat pěstování konopí s výrobou drogy. Soudy proto vždy musejí posuzovat zvlášť okolnosti každého případu a musejí odpovědět na otázku, zda pěstitel skutečně vyráběl z konopí marihuanu.
Hradecký krajský soud pak doplnil dokazování. Uvedl, že oba pěstitelé konopí sušili a dále zpracovávali s cílem vyrobit drogu. Znovu jim proto uložil podmíněné tresty: Miklicovi 1,5 roku a Tiché dva roky vězení, v obou případech s odkladem na 2,5 roku. Oba potrestaní opět podali dovolání k Nejvyššímu soudu, který tentokrát již trest potvrdil. Následovala stížnost k ÚS, v níž oba odsouzení tvrdili, že důkazy o výrobě drogy nadále chybějí.
Nejvyšší soud podle ústavních soudců napodruhé rezignoval na to, co sám v prvním rozhodnutí uložil krajskému soudu. Hradečtí soudci neprovedli žádné nové důkazy, konstatovala Wagnerová. Jenom do rozhodnutí doplnili větu, že oba obžalovaní z části rostlin otrhávali listy a květenství a sušením z nich získávali drť, kterou lze kouřit. Podle Ústavního soudu takové stručné doplnění v žádném případě nestačí. Krajský soud tentokrát musí prokázat, jaký byl účel zelené drti nalezené při domovní prohlídce.
Postoj české justice a společnosti ke konopí se v posledních letech liberalizuje. Vláda připravila nový trestní zákoník, v němž mají za marihuanu hrozit mírnější tresty než za jiné drogy. Nejvyšší soud se již letos postavil za pěstitele konopí, kteří účinné látky obsažené v rostlině používají k samoléčbě. Rozhodování soudů však zůstává rozkolísané. Například překladatelku Libuši Bryndovou soud v Táboře potrestal podmínkou za inhalování konopné drti, což je údajně zneužití konopí ke toxikomanii. Bryndová tvrdí, že si konopím léčila artritidu i astma.
Foto: Lucie Pařízková
Ústavní soud vrátil kauzu <span>pěstitelů konopí</span> na začátek
Domácí
9. 12. 2008 09:21
Rostlina konopí.
Autor: ČTK