Ústí chce v problémových místech omezit doplatky na bydlení

Domácí
17. 8. 2017 11:14
Ústí nad Labem (ilustrační foto).
Ústí nad Labem (ilustrační foto).

Ústí nad Labem chce v problémových místech omezit vyplácení doplatku na bydlení. Lokality pro vydání opatření obecné povahy pro radnici tipují městské obvody. Sedm jich navrhuje radnice obvodu Neštěmice, řekla starostka Yveta Tomková (Vaše Ústí). Naopak ani jednou nebyl zmíněn centrální obvod, pod který spadá například problémová čtvrť Předlice. Radnicím umožňuje omezit doplatky novela zákona o pomoci v hmotné nouzi platná od června.

"Nyní se zpracovávají podklady, ke kterým se musí vyjádřit Policie ČR a orgán sociálně právní ochrany dětí. Na základě těchto podkladů pak bude po projednání v orgánech města vydáno opatření obecné povahy," uvedla na webu města referentka magistrátu Lenka Jaremová. Problémová místa tipují jednotlivé městské obvody.

Neštěmice navrhují omezení doplatku na bydlení v sedmi lokalitách napříč celým obvodem, tedy ve čtvrtích Krásné Březno, Neštěmice a Mojžíř. "Lokalit je sedm, ale celkový počet domů je mnohem vyšší. Navrhujeme například celou ulici Jindřicha Plachty v Mojžíři nebo ubytovnu Freedom v Krásném Březně," uvedla Tomková. Radnice se opírá o dlouhodobé zkušenosti a stížnosti. "Odvoláváme se i na zneužívání a neefektivní vyplácení dávek v hmotné nouzi. V těchto lokalitách máme velké problémy s bezpečností, s veřejným pořádkem," uvedla Tomková.

Naopak centrální obvod podle místostarosty Karla Kariky (PRO!Ústí) seznam nepředloží. "My nemáme vůbec kompetence k tomu, abychom vytipovávali nežádoucí jevy. Odbor sociálních věcí nebo městskou policii má pod sebou magistrát. Pokud vytipuje nějaká místa v našem obvodě, budeme ochotni je prověřit," řekl Karika. Místostarosta upozorňuje na to, že omezení výplaty dávek může sociálně slabé ohrozit. "Tento nástroj je opravdu na výjimečné případy. Dovedu si to představit u problémové ubytovny nebo pokud nemovitost koupí člověk jen kvůli tomu, aby vydělával na chudobě. Ale v současné době, kdy neexistuje zákon o sociálním bydlení, by ti lidé mohli skončit na ulici. Město nemá možnost se o ně postarat, protože téměř nemá vlastní byty," vysvětlil postoj obvodu Karika.

O omezení doplatku na bydlení se podle dřívějších informací krajského úřadu zajímá víc než deset měst a obcí. Nejdál jsou v Jirkově a Mostě, kde už lokality stanovili. "Chtěli jsme znát názor starostů všech obvodů, abychom společně bojovali proti tomu, aby se naše město nestalo cílovou lokalitou nepřizpůsobivých občanů z okolních měst, kde toto opatření přijali dříve než my," uvedl náměstek primátorky Jiří Madar (UFO).

Radnice musí své návrhy podle zákona probrat s policií, sociálním odborem a úřadem práce. Proti opatření mohou podat námitky pouze vlastníci nemovitostí nacházejících se v oblasti uvedené v návrhu opatření.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Hájek Ondřej

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ