Tradiční konference Voices of Faith, kterou začal Vatikán pořádat před čtyřmi lety, bude letos 8. března na Mezinárodní den žen ve znamení volání po větším zapojení žen a jejich vlivu v katolické církvi. Na setkání je pozvána nejen řada významných kardinálů, ale i samotný papež. Zprávu uvedl britský server The Guardian.
Napříč celou společností se čím dál hlasitěji hlásí o slovo ženy, které bojují za genderovou rovnost (nejen) v pracovním prostředí. Tyto sílící signály nyní zasáhly i Vatikán, kde se na konferenci v Římě bude řešit otázka nízkého ženského postavení v katolické církvi.
"Jako dospělé ženy musíme zažívat každodenně podřízenou roli, již ženy v církvi mají," stojí v manifestu orodujícím za lepší postavení žen v církvi.
Ženy obecně stráví v náboženských řádech hodiny vařením, praním a sloužením kardinálům, biskupům a vedoucím církve. S minimálním platem nebo dokonce bez platu a pracovní smlouvy jsou jeptišky sotva uznávané za to, že mužům zajišťují jejich potřeby, uvádí článek ve vatikánském magazínu, ve kterém jsou jeptišky anonymně citovány.
"V očích Ježíše jsme všichni děti Boha, ale ve svých konkrétních životech prožívají některé jeptišky velké zmatky a nepohodlí. Málokdy bývají jeptišky pozvány ke stolu, který obsluhují," cituje článek jednu z anonymních jeptišek.
Jednou z mála žen, která má ve Vatikánu vysoké postavení, je Barbara Jattová, jež od roku 2016 vede tamní muzeum. Očekává se, že bude jednou z těch, které na konferenci s tématem "Why Women Matter" ("Proč jsou ženy důležité") promluví a vysloví se ve prospěch žen, které se cítí nedoceněny.
"Žijeme v časech plných změn"
V prohlášení organizátorů akce stojí: "Žijeme v časech plných změn, ale stále existuje plno míst, kde je genderová rovnost systematicky přehlížena. Katolická církev je jednou z nich. Krize, jíž musíme v dnešním světě čelit, vyžaduje vůdce, ženy a muže, kteří jsou připraveni riskovat narušení zájmů mocných a učinit odvážný krok ke zlepšení pro vyšší dobro."
V minulých letech byla konference pořádána přímo ve Vatikánu, letos se bude konat v Římě. Důvodem je fakt, že organizátorům akce Svatý stolec neschválil, aby ve Vatikánu vystoupila bývalá prezidentka Irska Mary McAleeseová a další dva řečníci.
McAleeseová v minulosti podpořila ženská hnutí a práva LGBT, což se nesetkalo se souhlasem papeže Františka a církve. Přesto František a několik dalších kardinálů dostalo na konferenci pozvání.