Už je načase přestat volit Nečase, skandovali demonstranti

Domácí
22. 10. 2011 18:57
Dva tisíce lidí demonstrovalo proti vládním reformám.
Dva tisíce lidí demonstrovalo proti vládním reformám.

Ven s Kalouskem, Drábkem, Hegerem a Dobešem, skandovalo v sobotu odpoledne kolem dvou tisíc lidí demonstrujících proti reformám vlády Petra Nečase. Další protestní akce se chystá na 17. listopadu. Na Václavském náměstí bude moci do mikrofonu promluvit každý, kdo je nespokojený se současnou vládou.

Náměstí republiky v centru Prahy v sobotu dvě hodiny po poledni zaplnilo na 1500 lidí protestujících proti vládě Petra Nečase a jejím reformám. "Nečas, Bárta, Kalousek = chudobě blíž o kousek", "Nejhezčí vánoční dárek = konec této vlády" nebo "Škrtat umí každé dítě, společnost se škrtat nedá" hlásaly některé z mnoha transparentů. Nejvíce to od nespokojenců schytal ministr financí Miroslav Kalousek za daňovou a penzijní reformu a ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Ten lidi rozzlobil změnami v zákoníku práce a škrty v sociálních dávkách. "Drábku, odstup, zničil jsi, co se dalo!", vyzývaly ho nápisy na transparentech.

"Sešli jsme se tu, protože jsme rozhořčeni nad stavem této země a počínáním této vlády. Sešli jsme se tu pod heslem Zbavme se této vlády!", pozdravila protestující mluvčí levicové občanské iniciativy ProAlt Tereza Stöckelová. Demonstrací skončila akce Měsíc neústupnosti, během které mohli nespokojení občané na místě, kde se protest konal, podepisovat petici o referendu a proti důchodové reformě.

Zdaňte bohaté!

Demonstrace se na náměstí Republiky nekonala náhodou. Jak upozornil Jan Májíček z ProAlt, poblíž se nachází Česká národní banka a burza a právě proti bankám a burzám demonstrovaly minulý víkend tisíce lidí po celém světě. "Nesouhlasíme se školným ani s tím, aby zaměstnanci byli ochuzováni o svá práva. Chceme garantovaný státní pilíř v důchodovém systému a plnou podporu pro lidi bez práce," provolával z pódia. Jeho závěrečné "Zdaňte bohaté! Zdaňte kapitál! Zdaňte spekulanty" odměnil dav souhlasným pískotem a skandováním "Hanba! Hanba!" na adresu Nečasovy vlády.

Demonstranti nejvíce kritizovali Jaromíra Drábka a Miroslava Kalouska.Souhlasného potlesku, pískotu píšťalek a hrkotu řehtaček se dostalo i dalším řečníkům, mezi které patřil předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása, představitelé z hnutí Ne základnám a dalších občanských iniciativ.

Protestu se zúčastnili i členové odborové organizace KOVO a dalších. Na závěr vystoupil odborářský předák Jaroslav Zavadil. Své "ovečky" pozdravil odborářským Ahoj! a hned se pustil do těch, co zůstali doma. "Nemůže nás chodit takhle málo!" apeloval burácivým hlasem na dav čítající kolem půldruhého tisíce lidí.

"Ať lidi vylezou ze svých pelechů a jdou něco dělat! Zahoďte tu pasivní rezistenci a vyjděte do ulic, aby se tato vláda začala bát! Musíme protesty rozšířit do masového měřítka, jinak to na tuto vládu nestačí," vyzýval k větší aktivitě nespokojené obyvatelstvo. Dosud totiž nesehnal dostatečnou podporu pro generální stávku, o které na demonstraci mluvil jen náznakem. Nespokojence dále vyzval k tomu, aby to vládnoucí koalici "spočítali" v dalších volbách do Senátu a do krajských zastupitelstev.

Poté, co si dav zaskandoval "Demise! Demisi!," vydal se přes Dlouhou třídu a Staroměstské náměstí přes řeku ke Strakově akademii, sídlu vlády. Cestou demonstranti poničili transparent jednoho "buřiče", který hlásal "Na sociální nespravedlnost se jeďte podívat na Kubu nebo do Severní Koreje". "Ty hajzle, kdo tě platí?", doráželi na mladíka demonstranti.

Nečasovy reformy zrušíme, slíbil Sobotka

Pochod si vyžádal zastavení dopravy. Stály auta, tramvaje i historická tramvaj s turisty. Nevadilo tramvajákům, že jim demonstrace zkomplikovala byznys? "Ne, já s nimi souhlasím, taky jsem odborář," zavrtěl jeden z nich hlavou. Nespokojeně pískající dav se mezitím rozrostl o další sympatizanty. Policie odhadovala účast na dva až tři tisíce lidí.

Vystoupili i opoziční politici, například komunistický předák Vojtěch Filip.Před Úřadem vlády vystoupili spolu s organizátory protestní akce i opoziční politici. Šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka slíbil po úspěchu v dalších volbách zrušit současnou vládou prosazené reformy. "Zavedeme progresivní zdanění, zrušíme rovnou daň, poplatky ve zdravotnictví, dělení zdravotní péče na standard a nadstandard i ostudnou povinnost, aby lidé, kteří celý život poctivě pracovali, museli po dvou měsících bez zaměstnání potupně vykonávat veřejné práce," sliboval Sobotka svým budoucím voličům.

Stejně se vyjádřil i komunistický předák Vojtěch Filip, který podobně jako Sobotka slíbil zrušit druhý pilíř důchodové reformy. "Tato vláda není legitimní, protože neplní své předvolební sliby," řekl do mikrofonu, čímž vyvolal opětovné volání davu po demisi Nečasovy vlády. Slovo dostal i předseda zelených Ondřej Liška a také zástupce Pirátské strany.

Po skandování "vláda proti lidem, lidé proti vládě" se demonstranti čtvrt hodiny před pátou odpoledne pomalu rozešli. Účastníky pochodu byli i spisovatel Jiří Stránský či herečka a signatářka iniciativy ProAlt Táňa Fischerová, z politiků se objevili Jeroným Tejc, Vladimír Špidla, Jiří Dienstbier či Lubomír Zaorálek a Jan Chvojka z ČSSD, dále komunista Jiří Dolejš či zelený Matěj Stropnický.

Autor: Iva Vokurková , - vok -Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Liberecká zoo bude dočasně kvůli opravě pavilonu bez žiraf, první už odjela

Domácí
15. 7. 2025
Prezident republiky Petr Pavel s manželkou Evou se setkali s mladými aktivními občany z různých regionů České republiky, 15. července 2025, Lány.

Prezident Pavel se v Lánech setkal s mladými aktivními Čechy

Domácí
15. 7. 2025
Téma TÝDNE

TÉMA TÝDNE: Válka na Ukrajině, blízké volby a KGB a siderické kyvadélko

Domácí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ