V pondělí, minutu před tři čtvrtě na šest odpoledne začal podzim. Proč začíná právě v tento okamžik a jaký bude?
Dnes nastala podzimní rovnodennost, na den i noc tak připadne přesně 12 hodin. Slunce se v 17 hodin a 44 minut středoevropského letního času přehouplo do znamení Vah a ohlásilo astronomický podzim.
ČTĚTE TAKÉ: Léto v Česku: dvě desítky tropických dní
Ačkoliv podle kalendáře začíná podzim dnes, podle meteorologů je celé září podzimním měsícem. Velmi chladné počasí posledních dnů jim dává jen za pravdu. Meteorologové na astronomické dráhy Slunce nehledí a za podzimní měsíce považují jednoduše září, říjen a listopad.
Jak bude?
Na obligátní otázku "Jak bude?" meteorologové odpovídají neradi. Rozumná předpověď se prý dá udělat na 10 dní dopředu. Delší předpovědi jsou podle nich hádáním a omezují se pouze na teplotní předpověď.
"Podzim bude letos teplotně normální," říká meteorolog Lukáš Kuběnka z Meteopressu. "Během října může být ještě 18 až 20 stupňů přes den, koncem října však příjemné počasí naruší srážky a teploty sletí dolů na 10 až 12 stupňů Celsia."
Jak vznikají dlouhodobé předpovědi a proč je meteorologové nemají rádi? „Dlouhodobá předpověď ani není předpověď," kroutí hlavou Lukáš Kuběnka. „Vycházíme při ní z dříve zaznamenané klimatické situace. Řekněme, že podobná situace byla v roce 1965 a z toho se snažíme odvodit, jak se počasí bude vyvíjet. Ale stačí malá odchylka a celá předpověď se nám tím zhroutí."
Co na to říká El Niño?
El Niño |
El Niño (v překladu "jezulátko") je klimatický jev, který se objevuje v oblasti tropického Pacifiku. Jeho výskyt je poměrně nepravidelný. Většinou se opakuje po třech až sedmi letech, trvání jednotlivých tzv. "epizod" je většinou jeden až dva roky.
Základním rysem El Niña je výskyt nadnormálně teplé vody podél rovníku ve východní polovině Pacifiku. El Niño se projevuje i v atmosféře, a to hlavně změnami tlaku vzduchu a cirkulace vzduchu v této oblasti. Zdroj: ČHMÚ |
"Ačkoliv Český hydrometeorologický ústav vyhlásil, že letošní podzim bude teplotně normální, podle mých odhadů bude chladný," říká meteorolog Kuběnka.
Na základě jakých odhadů k tomu došel? "Delší dobu sleduji jev zvaný El Niño a jeho vliv na počasí u nás. V Tichém oceánu jsou masy teplé vody, které ovlivňují počasí na celém světě. Pokud tam vznikne odchylka, způsobí odchylku i u nás." Nyní podle Kuběnky masy teplé vody ubývá, a proto nás čeká chladný podzim.
Pro svou prognózu má i další důvod: "Počasí se mění ve třech hlavních periodách: deset let, čtyřicet let a sto dvacet let. Celá devadesátá léta byla teplejší, teď nás čeká chladné období," uzavírá.
Ilustrační foto: profimedia.cz