V babyboxu v Praze 2 našli asi tříměsíční holčičku

Domácí
29. 3. 2016 20:59
Novorozeně (ilustrační foto).
Novorozeně (ilustrační foto).

Do babyboxu na radnici Prahy 2 někdo odložil asi tříměsíční zdravou holčičku, dostala jméno Andrea. Za šest let existence radničního babyboxu je čtvrtým odloženým dítětem. Celkový počet dětí nalezených v babyboxu je 135, z toho pět letošních, sdělil zakladatel babyboxů Ludvík Hess.

"Andrejka byla do radničního babyboxu vložená v 17.39. Je to zcela zdravá asi tříměsíční holčička," uvedl Hess. Podle něj ji starostka Prahy 2 Jana Černochová pochovala a navrhla, aby se jmenovala Andrea po pracovnici úřadu, která byla se starostkou u babyboxu.

V Praze 2 byla speciální schránka zvaná babybox umístěna počátkem roku 2010 a od té doby pomohla zachránit čtyři děti, dva chlapce a dvě holčičky. Po celé zemi je zatím 68 babyboxů, kam mohou lidé anonymně umístit své zpravidla novorozené dítě.

Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál. Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

V Č. Švýcarsku platí vysoký stupeň nebezpečí požáru, lidé mohou jen na stezky

Domácí
24. 6. 2026
Zleva předseda Ústavního soudu České republiky Josef Baxa a ústavní soudce Pavel Šámal. Ústavní soud (ÚS) předběžným opatřením uložil vládě, aby zajistila účast prezidenta Petra Pavla na červencovém summitu NATO v Ankaře. Nesmí mu ani klást žádné překážky, oznámili soudci novinářům.

Prezident bude součástí delegace na summitu NATO v Ankaře, rozhodl Ústavní soud

Domácí
24. 6. 2026
ilustrační obrázek

Majitelé psů, pozor: Od července startuje centrální evidence. Za chyby ručíte vy

Domácí
24. 6. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ