V Česku se ochladilo až o 20 stupňů, bouřky vyřadily elektřinu v tisícovkách domácností

Domácí
12. 5. 2020 08:54
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Po předchozích teplých dnech se na mnoha místech České republiky v noci na úterý ochladilo až o 20 stupňů Celsia a ve vyšších polohách napadlo přes deset centimetrů sněhu, na Sněžce přes dvacet. Nejnižší teplotu naměřili ráno meteorologové na Luční boudě v Krkonoších, kde rtuť klesla k minus sedmi stupňům. Mrzlo i v nižších polohách, zejména na západě Čech. Informovali o tom pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na úterý připadá podle lidových pranostik první ze tří takzvaných ledových mužů, Pankrác.

Zatímco víkend přinesl skoro letní počasí s teplotami přes 20 stupňů, v pondělí a v noci na úterý přešla přes Česko studená fronta provázená bouřkami s deštěm i sněhem. "Na řadě míst se ochladilo zhruba o 20 stupňů Celsia a teplota klesla i slabě pod bod mrazu," uvedli pracovníci ČHMÚ.

Kromě horské Luční boudy mrzlo v noci třeba v Šindelové na Sokolovsku, kde bylo minus 2,9 stupně. Na několika místech západních nebo také středních Čech pak meteorologové naměřili teploty kolem minus jednoho stupně.

Ve vyšších polohách Česka v noci také sněžilo. Na hřebenech Krkonoš napadlo přibližně 15 centimetrů sněhu, na Sněžce 25. Slabá vrstva sněhu napadla i v lyžařských střediscích, například v Peci pod Sněžkou a ve Špindlerově Mlýně.

Až pět centimetrů sněhu pokrylo v noci některá místa na Šumavě. "Není to nic mimořádného, když v květnu na Šumavě napadne sníh. Navíc je to opravdu slabá vrstva, která přes den roztaje," uvedl František Vavruška z českobudějovické pobočky hydrometeorologického ústavu. Dodal, že teploty se na Šumavě v noci dostaly mírně pod bod mrazu. Nejnižší byly na vrcholech Plechý a Boubín, kde meteorologové naměřili minus pět stupňů Celsia.

Sníh v noci pokryl i Jeseníky. Podle pracovníka ostravské pobočky ČHMÚ napadlo na hřebenech hor maximálně sedm centimetrů sněhu. "Bílo hlásí i z nižších poloh, například z Paprsku, tedy zhruba z tisíce metrů nad mořem," řekl dispečer jesenické horské služby Jiří Hejtmánek.

I ve středu bude podle předpovědi ČHMÚ chladno s deštěm, místy i se sněžením. V noci na středu teplota klesne až na minus jeden stupeň a přes den bude asi deset až 14 stupňů.

Vítr lámal stromy

Vítr a bouřka, které se v noci prohnaly republikou, nechaly za sebou popadané stromy a větve, poškozené střechy nebo zatopené sklepy. Na několika místech stromy zatarasily silnice a železniční tratě a poškodily elektrické vedení. Komunikace byly ráno už opět průjezdné. Tisícovky odběrných míst ale zůstávají dál bez proudu. Hasiči od pondělních 14.00 do úterních 10.00 vyjeli podle mluvčí Nicole Studené kvůli odstraňování následků počasí zhruba k 660 případům, nejvíce jich měli na severu Čech. Události se obešly bez zranění.

Bouře od pondělního večera přerušily dodávky proudu až do 46 tisíc odběrných míst v síti energetické firmy ČEZ, v úterý k 10.00 bylo bez elektřiny ještě 13 tisíc míst. Energetici podle mluvčí Soni Holingerové věří, že se jim je podaří obnovit dopoledne.

Nejvíce poruch na vedení elektřiny kvůli bouřkám bylo podle Holingerové v pondělí kolem 22.00, kdy jich energetici evidovali asi čtyři desítky. Nejhorší byla situace v Libereckém a Královéhradeckém kraji.

Také hasiči měli v těchto krajích nejvíce práce, jen do půlnoci tam měli více než sto výjezdů, poté se tam situace uklidnila. Nejčastěji vyjížděli na Liberecku, Semilsku, Trutnovsku a Náchodsku.

V Libereckém kraji se v pondělí kvůli silnému větru zastavila kabinová lanovka na Ještěd. Třeba v Lomnici nad Popelkou na Semilsku spadlo za jedinou hodinu 17 litrů srážek na metr čtvereční a voda z pole a kanalizace tam zaplavila několik domů a zahrad. V Křížanech pak spadlé stromy uvěznily osobní auto se ženou a dítětem uvnitř.

Také v sousedním Královéhradeckém kraji hasiči odstraňovali především popadané stromy. Například v Trutnově, Dvoře Králové nad Labem nebo Svobodě nad Úpou zajišťovali poškozené části střech.

V Pardubickém kraji vítr zasáhl zejména Ústeckoorlicko, hasiči měli v kraji na 40 výjezdů souvisejících se silným větrem. Asi nejvážnějším případem byl pád stromu na chatu ve Výprachticích na Orlickoústecku.

Vítr se nevyhnul ani Zlínskému kraji, kde stejně jako v jiných krajích lámal stromy a ničil střechy. Popadané stromy odstraňovali hasiči například v Luhačovicích na Zlínsku, v blízkosti železničního přejezdu v Uherském Hradišti-Véskách, ze silnice na okraji Uherského Brodu na Uherskohradišťsku a brzy ráno také v Dolní Bečvě na Vsetínsku.

Autor: ČTK Foto: , www.pixabay.com/Free-Photos

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ