Vzpomínkou uctili účastníci mše v Číhošti na Havlíčkobrodsku kněze Bohumila Víta Tajovského a faráře Josefa Toufara. Bohoslužba se konala u příležitosti výročí číhošťského zázraku, kdy se v roce 1949 měl pohnout kříž na oltáři. Událost byla záminkou ke komunistické perzekuci církevních představitelů. Toufar zemřel na následky mučení při výsleších a Tajovského odsoudili ke 20 letům vězení. Mše v Číhošti se účastnila asi stovka lidí. Řekl to kněz Tomáš Fiala.
"Jde o osudy lidí, kteří by neměli být zapomenuti. A měli bychom si je připomínat i dnes, kdy si často na něco stěžujeme, ale ono to ve skutečnosti není tak špatné," uvedl Fiala. Akce nebyla jen klasickou mší. Po bohoslužbě v kostele vystoupili i pamětníci, kteří vzpomínali na opata Tajovského. "Mluvili o totalitě, vězení a komunistických táborech," řekl.
Takzvaný číhošťský zázrak se odehrál na třetí adventní neděli 11. prosince 1949. Při mši v místním kostele se při kázání faráře Josefa Toufara několikrát pohnul půlmetrový kříž umístěný na hlavním oltáři. Událost údajně vidělo 18 svědků. Kříž se pak pohnul ještě jednou na Boží hod.
Neznámí hrdinové - Číhošťský svědek:
O věc se začala zajímat komunistická státní bezpečnost, která faráře Toufara 28. ledna 1950 zatkla a odvezla do Jihlavy a posléze do Valdic. Po krutém mučení při výsleších farář Toufar 25. února zemřel. Režim pak rozjel ideologickou kampaň, ve které označil Toufara za agenta Vatikánu, západního špióna a dovedného manipulátora, který se "neštítil použít pro své cíle ani podvodu s domnělým zázrakem". Tajovský byl jedním z hlavním obžalovaných v procesu s církevními představiteli. Soud jej za údajnou velezradu, vyzvědačství a organizování ozbrojeného převratu poslal na 20 let do vězení, kde Tajovský strávil 11,5 roku.
Číhošťský zázrak nelze ani po desetiletích s určitostí objasnit. Pohyblivý kříž patrně nastražila StB, aby měla záminku k tvrdému zákroku proti církvi.