Pouze 25 dní vydržel Československu nový oficiální název, který parlament schválili 29. března 1990. Název Československá federativní republika, jak zemi doposud nazývanou Československá socialistická republika poslanci po vleklých sporech přejmenovali, narazil na odpor. A tak měla "pomlčková válka", tedy pře o nový název republiky zejména mezi skupinami slovenských a českých poslanců (slovenská verze zněla Česko-slovenská federatívna republika), další pokračování. Na schůzi obou komor Federálního shromáždění byl 20. dubna 1990 schválen ústavní zákon o změně názvu země na Česká a Slovenská Federativní Republika (ČSFR) a ústavní zákon o státních symbolech.
Návrh o změně názvu republiky uvedl bezpartijní poslanec Petr Kučera, který připustil, že název republiky, přijatý na poslední společné schůzi, byl chybou. Podle něj nešlo ani tak o dvojjazyčnost jako o dvojznačnost. Kučera uvedl, že nový návrh, tedy Česká a Slovenská Federativní Republika, lépe vystihuje subjektivitu obou států federace. "Odložit jednání by bylo nesprávné, byl by to pouze argument pro menšinové, avšak hlučné síly, které mají radost z dnešních obtíží," řekl s tím, že závažné jsou i obavy, že může dojít k destabilizaci situace na Slovensku.
Pro název Česká a Slovenská Federativní Republika se vyslovilo 133 poslanců Sněmovny lidu, proti němu hlasovalo 20 a hlasování se zdrželo osm poslanců. Poslanci Sněmovny národů, zvolení ve Slovenské republice, název přijali jednomyslně. Poslanci Sněmovny národů z České republiky hlasovali dvakrát, neboť po prvním hlasování nesouhlasil součet hlasů s počtem přítomných poslanců. Ve druhém hlasování bylo pro 44 poslanců, 11 bylo proti a hlasování se zdrželi čtyři.
Nový název Česká a Slovenská Federativní Republika v jazyce českém a Česká a Slovenská Federatívna Republika v jazyce slovenském vstoupil v platnost dnem vyhlášení, tedy 23. dubna 1990. Také však nevydržel příliš dlouho. Pouze do 31. prosince 1992, kdy se federace rozpadla a vznikly nástupnické státy Česká republika a Slovenská republika.