V Himálaji se ztratili dva čeští horolezci. Zbyl po nich stan

Domácí
21. 10. 2013 12:47
Jeden ze ztracených horolezců, lékař Petr Machold.
Jeden ze ztracených horolezců, lékař Petr Machold.

V Nepálu se pohřešují dva členové české čtyřčlenné výpravy horolezců. Na základě informace tamní trekingové agentury to  sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová. Zprávu o pohřešovaných českých občanech potvrdil  také český honorární konzulát v Káthmándú, podle nějž by mělo jít o Jakuba Vaňka z Plzně a Petra Macholda z Teplic, kteří se společně s dalšími dvěma kolegy pokoušeli zdolat sedmitisícovou horu Baruntse.

"Extrémní podmínky panující na místě a indicie, které záchranný tým má k dispozici, zanechávají takřka nulovou naději na záchranu obou horolezců. Rodiny obou pohřešovaných jsou v úzkém kontaktu se záchranným týmem na místě a nepřejí si sdělovat další informace. Další dva členové expedice, kteří byli evakuováni ze základního tábora pod horou, nyní čekají na návrat do ČR v Káthmandú," sdělil Jakub Němec z agentury Salanga, který je přítelem rodiny jednoho z horolezců.

Konzulát s odvoláním na trekingovou agenturu Snowy Horizon Treks and Expedition uvedl, že zmínění dva horolezci se ztratili ve sněhové vánici 13. října a měli by se nacházet někde mezi základním táborem a druhým výškovým táborem v nadmořské výšce kolem 6500 metrů.

Kolegové pohřešovaných horolezců se ve zmíněný den vrátili do základního tábora, odkud je vyzvedl vrtulník, druzí dva ale prý pokračovali ve výstupu a od té doby o nich nejsou žádné zprávy.

Trekingová agentura podnikla s pomocí vrtulníku minulý týden ve čtvrtek a v pátek 17. a 18. října záchranné akce, ale bez výsledku. V sobotu 19. října prý záchranáři spatřili z vrtulníku stan, nemohli se k němu ale kvůli obtížnému terénu slanit z helikoptéry či se k němu dostat jiným způsobem. Žádné osoby na místě neviděli.

Sedmitisícová hora Baruntse.Agentura těmito třemi pokusy vyčerpala záchranné možnosti a nyní je na příbuzných či pojišťovně, aby financovali případné další záchranné operace, sdělil konzulát ČR v Nepálu. "Od místní trekingové agentury máme informaci, že v Káthmándú pobývali nebo pobývají čtyři horolezci, z nichž jsou dva pohřešovaní. Nepálské úřady nám zatím žádnou oficiální informaci nepodaly. Nadále to prověřuje naše ambasáda v Dillí," uvedla mluvčí české diplomacie Grohová.

Podle serveru iDnes.cz se Machold s Vaňkem chtěli pokusit o prvovýstup západní stěnou hory Baruntse, jejíž vrchol leží v nadmořské výšce 7162 metrů. Ve druhém výškovém táboře je uvěznila vánice, kvůli níž pro ně nemohl přiletět ani vrtulník. Později prý záchranáři našli jen jejich roztrhaný stan, osud horolezců je neznámý. Další členové expedice, plzeňský Jan Svoboda a teplický Jiří Zmítko, šli na vrchol tradiční cestou a vrátili se do základního tábora, napsal server iDnes.cz.

O osudu skupiny nemá žádné zprávy ani Věra Chvátalová z TJ Lokomotiva Teplice, jejímiž členy jsou Machold a Zmítko. "Tuto akci plánovali naprosto individuálně, tělovýchovná jednota s tím nemá nic společného," řekla.

Výběr nejznámějších tragédií českých a československých horolezců v Himálaji:

24. května 1976 - Prvním Čechem, který stanul na vrcholu osmitisícovky, byl Karel Schubert na nepálském vrcholu Makalu (8463 metrů). Při sestupu však tragicky zahynul.

16. října 1984 - Při sestupu z Mount Everestu (8848 metrů) zahynul Jozef Psotka, jenž se o den dříve stal spolu se Zoltánem Demjánem prvním Čechoslovákem na vrcholu nejvyšší hory světa.

17. října 1988 - Při expedici na Mount Everest zahynuli čtyři českoslovenští horolezci Jaroslav Jaško, Peter Božík, Dušan Becík a Jozef Just, v té době výkvět slovenského horolezectví.

10. května 2006 - Při pokusu o zdolání čtvrtého nejvyššího himálajského vrcholu Lhoce (8516 metrů) zahynul Pavel Kalný.

16. května 2007 - Při výstupu na Mount Everest přišel o život Libor Kozák, jenž zemřel v táboře ve výšce 8300 metrů nad mořem.

8. srpna 2007 - Během cesty početné české výpravy na vrcholy Gašerbrum I a II zahynul Jiří Daněk.

27. dubna 2009 - Při pokusu o zdolání desáté nejvyšší hory světa Annapurny zemřel Martin Minařík.

19. května 2009 - Při výstupu na Mount Everest zahynul Věslav Chrzaszcz, který chtěl spolu s Milanem Pěgřímkem zdolat nejvyšší horu světa bez kyslíkových přístrojů.

22. května 2012 - Při expedici na čtvrtou nejvyšší horu světa Lhoce zahynul Milan Sedláček.

31. července 2012 - Zuzana Hofmannová, která v 80. letech patřila ke světové špičce ženského horolezectví, vystoupila jako první Češka na 8047 metrů vysoký vrchol Broad Peaku. Při sestupu zahynula.

10. srpna 2013 - V Himálaji zemřel Zdeněk Hrubý, předseda Českého horolezeckého svazu. S Markem Holečkem se v Pákistánu pokoušeli o prvovýstup jihozápadní stěnou na Gašerbrum I.

21. října 2013 - V Nepálu se pohřešují dva členové české čtyřčlenné výpravy horolezců, kteří společně s dalšími dvěma kolegy lezli na sedmitisícovou horu Baruntse. Chtěli se pokusit o prvovýstup západní stěnou hory, jejíž vrchol leží v nadmořské výšce 7162 metrů, záchranáři našli jen jejich roztrhaný stan a osud horolezců je neznámý.

Autor: ČTK Foto: Karel Pešek / MAFRA / Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ