V katedrále byla mše za Vlka a jeho tělo uloženo v tamní hrobce

Domácí
25. 3. 2017 08:19
Pohřeb kardinála Miloslava Vlka, který zemřel 18. března ve věku 84 let, se uskutečnil 25. března v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Zádušní mši sloužil pražský arcibiskup Dominik Duka.
Pohřeb kardinála Miloslava Vlka, který zemřel 18. března ve věku 84 let, se uskutečnil 25. března v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Zádušní mši sloužil pražský arcibiskup Dominik Duka.

Tělo zesnulého kardinála Miloslava Vlka bylo v sobotu po církevních obřadech uloženo do arcibiskupské hrobky v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Obřadu přihlíželo přes 2000 lidí. Pohřeb ukončil poslední rozloučení s kardinálem, který zemřel před týdnem ve věku 84 let.

Pohřeb kardinála Miloslava Vlka, který zemřel 18. března ve věku 84 let, se uskutečnil 25. března v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Zádušní mši sloužil pražský arcibiskup Dominik Duka.Kromě sobotní bohoslužby se s ním lidé přicházeli rozloučit také v předchozích dvou dnech, kdy byla jeho rakev vystavena v katedrále a v kostele sv. Benedikta. Přestože přístup do katedrály mohou zdržovat bezpečnostní opatření u vstupu do areálu Pražského hradu, větší fronty se v sobotu netvořily a všichni věřící se na bohoslužbu dostali včas.

Pro turisty byla v sobotu katedrála uzavřena, mnozí ale přihlíželi liturgickému průvodu duchovních, který předcházel zahájení mše. Katedrála je ve společné správě státu a církve, dohodu o ní, kterou v roce 2010 podepsali Vlkův nástupce v úřadu pražského arcibiskupa Dominik Duka a tehdejší prezident Václav Klaus, Vlk kritizoval. Přináší někdy nepříjemné situace, kdy se služba u vstupu do katedrály snaží rozlišit věřící a turisty; jsou pro ně ale vyčleněné jiné návštěvní hodiny.

Kardinála v sobotu vyprovodil na poslední cestu kromě modliteb a vzdání díků sborový zpěv Svatováclavského chorálu a zvuk největšího zvonu v katedrále i v celé České republice, Zikmunda, který zvoní jen výjimečně. Na počest zesnulého se zvony v katedrále rozezněly již před zahájením mše. Zvon Jan Křtitel zněl 19 minut na připomínku 19 let kardinálova působení v úřadu arcibiskupa. Rakev k hrobce nesli mimo jiné českobudějovický biskup Vlastimil Kročil a plzeňský biskup Tomáš Holub.

Pohřeb kardinála Miloslava Vlka. Na snímku je průvod církevních hodnostářů z Arcibiskupského paláce do chrámu.Arcibiskupská kaple je jedinou kaplí nové části katedrály s ostatky pražských arcibiskupů minulého století. Jsou v ní uloženy ostatky kardinálů Františka Tomáška (1899-1992) či Karla Kašpara (1870-1941).

Sobotní zádušní mši sloužil kardinál Duka. Připomněl Vlkovu snahu o obnovu významu církve po převratu v listopadu 1989, to, že budoval úřad Arcibiskupství pražského, pomáhal při budování církevního školství a položil základy arcidiecézní charity.

Kázání před uložením do hrobu pronesl emeritní plzeňský biskup František Radkovský, který připomněl Vlkovo působení za socialismu, kdy nesměl kázat a živil se například jako umývač oken nebo archivář. Obřady posledního rozloučení vedl olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Apoštolský nuncius v Praze Giuseppe Leanza přečetl telegram od papeže Františka. Za veřejnost se s Vlkem rozloučil bývalý rektor Karlovy univerzity Ivan Wilhelm. V katedrále zazněl i úryvek z poslední vůle kardinála Vlka.

Kromě zástupců dalších českých a moravských diecézí přijeli uctít kardinála Vlka také kardinálové z několika okolních evropských zemí, ale i z Thajska. Tamní arcibiskup kardinál Francis Xavier Kriengsak Kovitvanit je představitel hnutí fokoláre, k němuž se Vlk hlásil. Na obřad přišli také někteří členové vlády - ministr kultury Daniel Herman, ministr zemědělství Marian Jurečka (oba KDU-ČSL) a šéf lidovců Pavel Bělobrádek nebo ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). Pohřbu se nezúčastnil prezident Miloš Zeman, jehož Vlk po svém odchodu z čela církve opakovaně kritizoval.

Vlk stál v čele českých katolíků v přelomové polistopadové době. Výrazně se zasloužil o ekumenickou spolupráci křesťanských církví v ČR. Pracoval na obnově poničených církevních struktur a usiloval o navrácení církevního majetku. Usiloval také o přiblížení katolické církve veřejnosti a historikové oceňují i jeho přínos k česko-německému dialogu a usmíření obou národů. Před rakví s jeho tělem byla nesena dvě významná jemu udělená ocenění, Řád Tomáše Garriqua Masaryka za zásluhy o demokracii a Velký kříž za zásluhy od Spolkové republiky Německo.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šimánek Vít, Doležal Michal

Další čtení

Americká herečka Dakota Johnsonová dnes převzala Cenu prezidenta MFF

Domácí
6. 7. 2025
ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ