V kauze Čunek se objevil další záhadný půlmilion

Domácí
19. 2. 2007 08:49
Jiří Čunek - předseda KDU - ČSL
Jiří Čunek - předseda KDU - ČSL

Jiří Čunek - předseda KDU - ČSLV případu vicepremiéra, šéfa lidovců a bývalého starosty Vsetína Jiřího Čunka obviněného z korupce se podle Rádia Česko objevila nová nevysvětlená investice. Čunek prý v roce 2000 koupil část rekreačního objektu v Jeseníkách oceněnou na 500 tisíc korun. Čunek to stanici přiznal, ale nechtěl uvést podrobnosti. Policie jej podezírá z přijetí úplatku.

"To je spoluvlastnictví jedné ideální třetiny. Ano, je to rekreační chalupa," přiznal Čunek Rádiu Česko koupi třetiny horské chalupy v Suché Rudné na Bruntálsku. O výši investice hovořit nechtěl. Z kupní smlouvy, kterou si vysílací stanice vyžádala na katastrálním úřadu v Bruntále, vyplývá, že část nemovitosti převedené na Čunka byla oceněna na 500 tisíc korun.

"Jedná se o kauzu před mým vstupem do politiky. Doklady na nákup nemovitosti mám a v tomto případě jsem pouze použil všechny zajišťovací instrumenty k tomu, abych nepřišel o své peníze," vzkázal Čunek Rádiu Česko prostřednictvím mluvčího lidovců Martina Horálka.

Rádio popsalo objekt jako stavbu, která není okázalá a neomráčí velikostí či moderní architekturou. Podle stanice je to spíše nenápadná chalupa s plechovou střechou, podkrovím a malou zahradou. Prý ale není malá a pohodlně se v ní ubytuje nejméně deset lidí.

Zvláštní rysy však údajně vykazuje kupní smlouva. Rádio Česko uvedlo, že počátkem března 2000 dala bruntálská stavební společnost Ruchstav Holding plnou moc Čunkovi k zastupování při všech právních úkonech souvisejících s prodejem spoluvlastnického podílu zmíněné nemovitosti a přilehlého pozemku. V pozdější kupní smlouvě tak figuruje jméno Čunek na straně prodávajícího i na straně kupce.

Podle Rádia Česko z informací uvedených v kupní smlouvě vyplývá, že třetí osoba nebo podnikatelský subjekt dlužil Čunkovi peníze. Ke dlužníkovi takzvaně přistoupila společnost Ruchstav Holding, která pak převzala závazek na sebe a s Čunkem se posléze vyrovnala převedením části nemovitosti v Suché Rudné, informovala rozhlasová stanice s tím, že Čunek uzavřel smlouvu s Ruchstavem o přistoupení k dluhu den před Vánocemi v roce 1998. Předsedu představenstva Ruchstavu Petra Kozáčka se stanici nepodařilo zastihnout.

Rádio Česko připomnělo, že policie Čunka stíhá kvůli podezření, že ještě jako vsetínský starosta vzal před pěti lety půlmilionový úplatek. Kriminalisté a státní zastupitelství proto prověřují veškeré příjmy a výdaje rodiny vicepremiéra. Státní zástupce Radim Obst ale nechtěl sdělit podrobnosti.

Stanice poukázala na to, že Čunek, tehdy ještě bezpečnostní technik vsetínské zbrojovky, byl od půlky roku 1993 členem představenstva zbrojařského závodu Zevety Bojkovice. "Tehdy jsem tam byl za investiční fond Nová společnost. Byl jsem tam člen představenstva a posléze místopředseda představenstva," řekl Čunek. Na dotaz, proč si ho košický, dnes už neexistující, investiční fond Nová spoločnosť vybral do představenstva, neodpověděl.

Bývalý člen dozorčí rady investičního fondu Nová spoločnosť a dnes archivář olomouckého arcibiskupství Karel Kavička k Čunkovu působení v Zevetě uvedl: "Na toto já už si opravdu  nevzpomínám, to už je celá řada let."

Rádio Česko informovalo, že bojkovická Zeveta se v té době potýkala se zásadními finančními problémy a nakonec skončila v únoru 1995 v konkursu.

Policie Čunka podezírá z toho, že v únoru 2002, kdy byl vsetínským starostou, dostal zhruba půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real za prodej většinového podílu města ve společnosti Vsetínské byty. Koncem předminulého týdne ho kvůli tomu obvinila, proti čemuž vicepremiér podal stížnost. O ní bude rozhodnuto zřejmě tento týden.

Foto: Tomáš Nosil

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ