Pavel Šrytr dostal v úterý za pokus o uplácení poslance ČSSD Pavla Ploce podmíněný trest 20 měsíců vězení s odkladem na zkušební dobu dva a půl roku. Šrytr podle soudkyně Okresního soudu v Semilech Stanislavy Behenské nabídl po loňských volbách poslanci za ČSSD Plocovi pět milionů korun a chtěl, aby za ně přestoupil do Strany zelených. Plocovu výpověď - hlavní důkaz proti Šrytrovi - považovala Behenská za důvěryhodnou. Šrytrovi hrozilo až pět let vězení. Proti rozsudku se okamžitě odvolal.
Šrytr považuje proces za politickou objednávku ČSSD. "Ničeho jsem se nedopustil. Jsem čestnější člověk než Ploc, Ploc ještě před třemi lety říkal, že by nikdy nevstoupil do ČSSD, že smýšlí pravicově, a teď tam je. Mezi čtyřma očima mně řekl, že kdyby věděl, co se všechno po oznámení případu stane, nikdy by do ničeho podobného nešel," uvedl Šrytr. Šrytrovi bylo jedno, jak soud dopadl. Sám před sebou jsem čistý, a to je pro mě hlavní, prohlásil.
Ploc je s rozhodnutím soudu spokojen. "Jsem spokojen i s tím, že spravedlnost je na mojí straně. Jsem rád, že ta kauza je snad už u konce, otravovala mi život," řekl poslanec novinářům ve sněmovně. Ani teď neví, proč se ho Šrytr pokusil uplatit. "Vůbec mě nenapadá, kdo ho vyslal, proč to celé bylo. Jedno vím, že mám pravdu, a jsem rád, že to justice potvrdila," uvedl. "Nejsem žádný naivka, opravdu to myslel vážně," dodal.
Podle Šrytrova obhájce Jaroslava Beldy policie v případu Šrytr poskytovala ČSSD nadstandardní servis, médiím dávala informace nad rámec svých povinností a porušovala Šrytrovo právo na presumpci neviny.
Při středečním hlavnín líčení vypovídal pouze Jaroslav Tvrdík, loňský volební manažer ČSSD a současný šéf poradců předsedy strany Jiřího Paroubka. Tvrdík Plocovi telefonoval, aby se obrátil na policii. "Ploc byl při rozhovoru se mnou ze všeho mimořádně rozrušený a špatný," vypověděl Tvrdík. Podle Tvrdíka bylo Plocovo vyjádření těžko srozumitelné, ale z jeho slov vyplynulo, že se ho někdo pokusil ovlivnit a nabídl mu peníze.
Nechtěl být volavka
Ploc se policejnímu vyšetřování bránil a nelíbila se mu představa, že by při něm hrál roli volavky a nosil na sobě odposlouchávací zařízení, dodal Tvrdík. Ploce si ČSSD vytypovala jako jednoho z poslanců ohrožených po volbách, v patové politické situaci, korupcí. "Mezi poslanci patřil k nováčkům a měl bratra v ODS," vysvětlil Tvrdík.
Kdyby Ploc úplatek přijal, získala by koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených ve sněmovně většinu. Šrytr - bodyguard a řidič zavražděného podnikatele Františka Mrázka a jeho spolupracovníka Tomáše Pitra - setkání s Plocem nepopírá. Tvrdí ale, že o úplatku vůbec nemluvili a neměl žádný důvod, aby mu peníze nabízel.
Přímý důkaz proti Šrytrovi chybí. Když Šrytr odešel, Ploc o jeho návštěvě informoval nejdříve své stranické kolegy a případ se zanedlouho dostal na veřejnost. Kdo návštěvu Šrytra u Ploce prozradil novinářům, není dodnes jasné. Policisté ale po zveřejnění případu nemohli nasadit odposlechy, a ani připravit další schůzky mezi oběma muži a Šrytra usvědčit přímo na nich.
Když Ploc řekl o údajné Šrytrově nabídce krajskému předsedovi ČSSD Michalu Krausovi, Kraus poslal SMS zprávy předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi, volebnímu manažerovi strany Jaroslavu Tvrdíkovi, místopředsedovi Bohuslavu Sobotkovi a předsedovi poslaneckého klubu ČSSD Michalu Haškovi. O setkání Šrytra s Plocem věděl i poslancův asistent Jiří Rázl starší, Plocova manželka a Šrytrův známý. Tvrdík na případ uvalil vnitrostranické informační embargo.
Šrytr se cítí jako oběť
"Celá věc je vykonstruovaná a vyplývá z toho, že pracuji pro Pitra," prohlásil Šrytr. V kauze s údajným pokusem o úplatek považuje Ploce za oběť a osobně proti němu nic nemá. Pavel mohl brát naše setkání jako provokaci, o vrcholných představitelích sociální demokracie jsem se před ním vyjadřoval nevybíravě, dodal Šrytr. "Ploce znám jako čestného člověka, nikdy by si nabídku na úplatek nevymyslel a nenechal by ze sebe ani udělat volavku," konstatoval dříve Kraus.
Znalecké posudky nesnižují věrohodnost Plocova svědectví, i když těsně před volbami přerušil protialkoholní léčení. Policisté ani soudkyně naopak nevěřili verzi Šrytra, že za poslancem přijel kvůli spolupráci při koupi horského hotelu v Rokytnici nad Jizerou. Olympijskému medailistovi ve skoku na lyžích Plocovi sice patří v Harrachově prosperující penzion, Šrytrem uvedený hotel ale nikdo neprodával. Podle soudkyně navíc Šrytr přijel k Plocovi bezprostředně poté, co se stal Ploc poslancem, což prý mělo politické, nikoli obchodní pozadí.
Dosud není jasné, kdo stojí v pozadí za údajnou snahou o přetažení Ploce k politické konkurenci. Scházejí důkazy, že za úplatkem stál jeho zaměstnavatel Pitr. Pitr s ČSSD bojuje od nástupu Jiřího Paroubka do funkce premiéra. "Nemám s tím nic společného a Pavel Šrytr také ne," uvedl dříve Pitr k údajnému pokusu o podplácení Ploce.
V Harrachově po propuknutí aféry jen málokdo věřil, že by novopečenému poslanci Plocovi chtěl někdo skutečně dát pět milionů korun, pokud přestoupí ke Straně zelených a podpoří Topolánkovu vládu. A kauze se lidé z krkonošského města většinou smáli.
Foto: ČTK