U Městského soudu v Praze pokračovalo líčení v kauze údajné korupce při nákupu tatrovek pro českou armádu. K soudu dorazil klíčový svědek obžaloby proti bývalému ministru obrany Martinu Bartákovi a zbrojaři Michalu Smržovi, někdejší velvyslanec USA v Praze a bývalý šéf dozorčí rady automobilky Tatra William Cabaniss. Dlužno dodat, že svou výpovědí státnímu zástupci příliš nepomohl; při jeho důkladném výslechu se objevila celá řada vážných rozporů.
Ty se dotkly hlavně klíčové situace na americké střelnici, kde měla údajná žádost o úplatek padnout. Cabanissovo tvrzení nabourala zejména fotografie z jeho setkání s Bartákem a tehdejším premiérem Topolánkem. Stejně tak nedůvěryhodná se ukázala část examabasadorovi výpovědi týkající se zapojení FBI. Z pohledu státního zástupce Dušana Táborského nedopadla dobře ani přímá konfrontace mezi Cabanissem a Bartákem.
Jen tak si zastřílet
Značné rozpory ve výpovědích bývalého amerického velvyslance v Praze odhalily také otázky obhájce Josefa Monsporta. Advokát se ptal zejména na způsob, jak údajná žádost o úplatek probíhala.Podle vzpomínek Cabanisse byl u této "nabídky", která měla proběhnout na střelnici v americkém Centreville, pouze on sám a Barták. Což ovšem v předcházejících soudních jednáních všichni předvolání svědci, kteří se zúčastnili jednání na střelnici, ve výpovědích vyvrátili. Nikdo z nich nepotvrdil, že by viděl samostatně hovořícího Bartáka s Cabanissem. To navíc prokázala i fotografie pořízená ze setkání na střelnici, na níž je celá schůzka zachycena. Oproti tvrzení Cabanisse, že s Bartákem jednali sami, jsou na ní vidět vyjma Cabanisse a Bartáka i další lidé, kteří se do rozhovoru zapojili. Na předloženou fotografii Cabaniss nedokázal nijak zareagovat.
I nadále ovšem na své výpovědi trval. Bartákova nabídka ho údajně šokovala tak, že ji pociťoval jako "zásah šípem do srdce". Podle svých slov zareagoval tím, že odešel z místnosti, nicméně na doplňující otázky obhájce odvětil, že ze střelnice odešel až po hodině a půl. Devadesát minut prý strávil společně s ostatními střelbou na hliněné holuby. Pokud už Cabaniss nevěděl, jak odpovědět na položenou otázku, opakoval pouze, že vypovídá tak, jak si nejlépe pamatuje. Často přitom na ni ani neodpověděl.
"Lžete, pane velvyslanče!"
Barták samotnou rozmluvu s Cabanissem nepopřel. V celém případu je však podle něj klíčové Cabanissovo tvrzení, že u rozhovoru byli sami. Barták trvá na tom, že celou dobu diskutovali ve třech společně s Mirkem Topolánkem. "Nejednalo se v žádném případě o žádost o úplatek. Vždy jsem hájil zájmy českých firem a k tomu se hrdě hlásím. Mirek Topolánek panu Cabannisovi řekl, že Tatra neplní závazky vůči českým firmám a že by se měl hledat způsob kompenzace pro tyto firmy. Takto jsme v minulosti postupovali i v případě Aero Vodochody a stejně tak jsme vedli jednání i v případě Tatry a Pragy. Nikdy jsem ani v nejmenším nenaznačil, kam by peníze měly jít," řekl Barták.
Pak došlo před soudcem k přímé konfrontaci mezi ním a Cabanissem. Bývalý ministr obrany nejprve položil někdejšímu americkému velvyslanci několik otázek, načež mu do očí řekl, že lže.
"Měníte výpovědi, upravujete skutečnosti, říkáte, že jsme spolu mluvili sami, což není pravda, dáváte mi do úst věty, které jsem nikdy neřekl. Buď si nepamatujete, jak se vše stalo, nebo lžete," řekl Barták.
"Mluvím pravdu. Je to slovo proti slovu," opáčil Cabaniss.
Cabaniss shodil FBI
Zajímavým momentem soudního přelíčení se stala otázka obhájce Josefa Montsporta, který chtěl vědět, zda svědectví o údajné korupci, které Američané podávali v USA na FBI, vzniklo z iniciativy FBI, jak to stojí v policejním spise, který obdržela Česká republika. Cabaniss odpověděl, že s ním přišel on sám se svými kolegy z Tatry. Na přímou otázku obhájce Bartáka a Smrže, zda tedy říká pravdu on nebo FBI, Cabaniss odvětil, že FBI lže.
Vzápětí ale nebyl schopen věrohodně vysvětlit, proč s oznámením údajné korupce tak dlouho čekal. Cabaniss uvedl, že neměl důvěru v tehdejší establishment prezentovaný Mirkem Topolánkem. Získal ji prý až po nástupu "protikorupční" vlády Petra Nečase. "Hovořili jsme o tom, že bychom tuto záležitost měli hlásit, ale nevěděli jsme příliš komu," řekl Cabaniss, který však podle oficiálních depeší zveřejněných později na Wikileaks, právě Topolánkovi velmi důvěřoval. Na otázku, kdy nastoupila Nečasova vláda odpověděl stejně jako na mnoho jiných, že neví. Nakonec zmínil, že mu paměť sloužila lépe před třemi lety.