Kurzarbeit po česku
V krizi už o práci jen tak nepřijdete. Startuje kurzarbeit
04.08.2012 07:26 Původní zpráva
Zaměstnanci firem, které nemají v současné době kvůli krizi zakázky, si mohou oddechnout. Namísto cesty na úřad práce se budou vzdělávat. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) totiž na počátku září spustí program, ze kterého budou moci zaměstnavatelé čerpat finanční prostředky. Konečně tak odstartuje kurzarbeit po česku. Peněz na něj však bude méně, než se předpokládalo. Namísto původně v tisku abvizovaných 800 milionů bude v programu Vzdělávejte se pro stabilitu jen 400 milionů korun.
V Česku se díky kroku ministerstva práce dostane ke slovu opatření, které pomohlo v době krize mnoha firmám v Německu. Pokud měly nedostatek zakázek, stát jim přispíval na mzdy zaměstnanců. Po nějakou dobu byli doma za nižší plat, než kdyby naplno pracovali. Nepřišli však o práci. Firmy následně se svými zaměstnanci neztratily kontakt a mohly je naplno zapojit do výroby v okamžiku, kdy se krize přehnala. Stát pak ušetřil na podporách v nezaměstnanosti a různých dalších dávkách.
Česká podoba kurzarbeitu se však od té německé bude lišit. Zaměstnanci nezůstanou místo práce doma, ale budou se školit a rekvalifikovat. "Ministr práce (Jaromír Drábek) to bude vyhlašovat k 1. září," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Pavel Juříček. Problémem podle něj bude suma, která je na celý program vyhrazena. Zatímco ještě začátkem léta se uvádělo, že stát do programu vloží 800 milionů korun, částka bude zřejmě poloviční. "Zatím je tam málo peněz. Pro letošek a příští rok pravděpodobně 400 milionů," řekl Juříček. Zaměstnavatelé proto lobbují za vyšší částku. Očekávají totiž, že nezaměstnanost poroste.
Baťovy školy práce
Informaci o brzkém spuštění kurzarbeitu potvrdilo i ministerstvo práce a sociálních věcí. "Projekt by měl být zahájen v nejbližších týdnech, přičemž jeho podmínky včetně celkové alokace finančních prostředků jsou v současné době finalizovány," řekl Petr Sulek z tiskového odboru ministerstva.
Detailnější informace k plánovanému programu podle Sulka ministerstvo nemůže v současné době poskytnout, protože je projekt ve fázi přípravy. Podle verze, kterou má on-line deník TÝDEN.CZ, bude stát poskytovat finanční podporu firmám, jejichž pracovníci kvůli nedostatku zakázek nechávají své zaměstnance doma průměrně jeden až tři pracovní dny v týdnu. Maximální výše podpory na jednoho zaměstnance má být 24 tisíc korun měsíčně, a to po dobu až dvanácti měsíců. Peníze z projektu budou určené na vzdělávání zaměstnanců. Z výuky by měla být polovina zaměřena prakticky. "Chceme z toho mít něco jako Baťovy školy práce," řekl Juříček.
Jak by měl vypadat kurzarbeit |
1. Firmy nejsou kvůli výpadku zakázek schopny přidělovat zaměstnancům práci po dobu průměrně více než jednoho a méně než tří pracovních dnů v týdnu. 2. Do projektu mohou být zapojeni pouze ti zaměstnanci, jichž se výpadek týká. 3. Zaměstnavatelé musejí splňovat pravidla pro přidělení podpory z evropských fondů, a to bez ohledu na to, zda se jedná o malý, střední či velký podnik. 4. Na zaměstnance by měl podnik dostat až trojnásobek průměrné mzdy, tedy 24 tisíc korun měsíčně. 5. Peníze musejí být vynaloženy na vzdělávání zaměstnanců, z toho polovina výuky může být praktická. Nebudou podporovány kursy v oblasti bezpečnosti práce. 6. Finanční příspěvek bude zaměstnavateli poskytován maximálně po dobu šesti měsíců, v případě, že ani po uplynutí této doby nebude zaměstnavatel schopen přidělovat svým zaměstnancům práci v rozsahu stanovené týdenní pracovní doby, bude moci být poskytování příspěvku prodlouženo o dalších šest měsíců. 7. O podporu budou firmy žádat na úřadu práce. 8. Předpokládaná doba realizace projektu je od září 2012 do 31. 8. 2015 s tím, že aktivity projektu budou ukončeny nejpozději k 30. 6. 2015. Zdroj: Návrh věcného záměru projektu |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.