Téměř pětina lidí se setkala na svém pracovišti se šikanou, přičemž častěji mají tuto zkušenost ženy a mladí do 29 let. Podle průzkumu agentury STEM/MARK se problém takzvaného mobbingu v současné době navíc přesunul od lidí s nejnižším vzděláním k vzdělanějším, a to hlavně ke středoškolákům s maturitou.
V porovnání s dva roky starým výzkumem se počet šikanovaných v práci snížil o devět procentních bodů. Za nejčastější projevy takzvaného mobbingu lze považovat například nedoceňování pracovního výkonu, zadávání nesmyslných úkolů a povinností, které neodpovídají pracovní kvalifikaci, neustálou kritiku práce nebo pomlouvání a zesměšňování v rámci kolektivu.
Pětačtyřicet procent šikanovaných uvedlo, že jsou některé z těchto forem mobbingu vystavováni jednou týdně či ještě častěji, u 59 procent to navíc trvá už déle než rok.
Z průzkumu rovněž vyplynulo, že polovina postižených měla snahu uvedený problém řešit. Nejčastěji to bylo tím, že své nadřízené, případně vedení či management firmy nebo podniku informovala o podezření na šikanu. Druhým nejčastějším řešením bylo podání výpovědi a nalezení jiného zaměstnání.
Agentura provedla průzkum v červnu mezi 648 pracujícími lidmi staršími 15 let.