V Praze byla odhalena pamětní deska zastřeleným z roku 1969

Domácí
21. 8. 2019 18:00
Demonstrace v roce 1969 v Praze.
Demonstrace v roce 1969 v Praze.

Lidé si v Praze připomněli památku Františka Kohouta a Vladimíra Kruby, kteří byli v srpnu 1969 zastřeleni na rohu Rybné a Králodvorské ulice. Na fasádě blízkého Grand Hotelu Bohemia jim byla odhalena pamětní deska.

Osmnáctiletý František Kohout a o rok starší Vladimír Kruba zahynuli 20. srpna 1969 při občanských nepokojích v Praze v předvečer prvního výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy. Příslušníci československých bezpečnostních složek tehdy začali do davu protestujících bezdůvodně střílet z nákladního auta.

"František Kohout byl zasažen do hlavy a zemřel na místě na masivní zranění mozku. Odražené střely zasáhly o několik metrů dál i Vladimíra Krubu, pravděpodobně ho tedy zabil stejný střelec," sdělil historik a iniciátor projektu Pomníky obětem bezpráví Lukáš Cvrček. Doplnil, že velitelé zásahu nevydali rozkaz ke střelbě do lidí, šlo tedy pravděpodobně o vlastní iniciativu pachatelů. Nikdo ze střelců nebyl odhalen.

Podle Cvrčka se komunistické velení v čele s Gustavem Husákem na nepokoje v srpnu 1969 dlouhodobě připravovalo. Nejprve proběhly čistky v policii, armádě i milicích, v srpnu se pak do Prahy přesunuly tisíce příslušníků bezpečnostních složek. "Další jednotky s tanky, raketomety a kanony čekaly u vysílače Cukrák. V případě, že by nepokoje přerostly v občanskou válku, byli připraveni utopit povstání v krvi," sdělil Cvrček. Komunistická propaganda následně přišla s verzí, že střelci byli neznámí pachatelé z řad kontrarevolučních živlů, kteří chtěli zdiskreditovat komunistický režim.

O den později byl při protiokupačních protestech na pražském Tylově náměstí zraněn čtrnáctiletý Bohumil Siřinek, který svým zraněním podlehl o tři dny později v nemocnici. Jemu byla odhalena pamětní deska na pražském hotelu Beránek v roce 2015. Celkem zde bylo zraněno 15 lidí. V Brně byli zastřeleni dva náhodní kolemjdoucí, Danuše Muzikářová a Stanislav Valehrach, a osm lidí bylo zraněno.

V Praze se před 50 lety podle odhadů shromáždily desítky tisíc lidí, kteří si připomínali první výročí okupace. Demonstrovalo se také v Liberci, Bratislavě, Ústí nad Labem a dalších městech. Proti demonstrantům bylo nasazeno kromě jednotek vojenské bezpečnosti a oddílů ministerstva vnitra také asi 27 tisíc příslušníků Lidových milicí a 20 tisíc vojáků. Zadrženo bylo celkem asi 2400 lidí.

Pamětní desky vznikly díky občanské iniciativě Pomníky obětem bezpráví v rámci projektu Černé šeříky. Černá barva je symbolem smutku rodin, které byly při okupaci připraveny o své blízké. Šeříky připomínají květiny, kterými Češi vítali sovětské osvoboditele v roce 1945. Zčernání barevných květin symbolizuje změnu kladného postoje české společnosti k Sovětskému svazu po srpnové okupaci. Iniciátorem projektu je historik a genealog Lukáš Cvrček. Pamětní desky vznikají z dobrovolných příspěvků, lidé mohou přispět na www.cerneseriky.cz.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Linhart Milan

Další čtení

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ