Až na padesát stanů se má v příštích třech dnech rozrůst kemp nedaleko Úřadu vlády v Praze. "Jsme rozhořčení lidé," píší o sobě na internetu svolavatelé akce. Protestují proti nadvládě bank a žádají přímou demokracii. Úřadům to zatím nevadí. "Ti si nás všimnou, až stanů bude sto," říká organizátor akce Okupujte Klárov Jan Cemper.
Zatím vypadá stanové městečko pod Pražským hradem a nedaleko Úřadu vlády velmi skromně. V sobotu odpoledne na místě stálo pět stanů a pod větším přístřeškem vyhrával soundsystém elektronickou hudbu. Organizátor akce Okupujte Klárov Jan Cemper doufá, že se stanové městečko velmi rychle začne rozrůstat. Přes sociální síť mu účast přislíbili majitelé zhruba pěti desítek stanů.
Více než půl roku poté, co v parku Zuccotti na Manhattanu v New Yorku začali Američané na protest proti bankám a propojení byznysu s politikou okupovat Wall Street, se v sobotu na Václavském náměstí v Praze objevili jejich následovníci. Přes město se vydali na Klárov.
Zdržela je zima
Proč mají za Američany takové zpoždění? "Už na sklonku podzimu jsme chtěli obsadit Hradčanské náměstí, ale klimatické podmínky u nás nejsou pro okupování vhodné," říká Jan Cemper, který akci svolal a ohlásil úřadům.
Nepůsobí jako radikál. Také se nejedná o "okupanta" na plný úvazek. V cestovní agentuře, kde pracuje, si vzal volno jen na pondělí. Po státním svátku začne chodit do práce a na Klárově bude trávit jen večery a noci.
V malebném koutu Prahy trávilo sobotní odpoledne několik desítek lidí. Zaměstnávaly je diskuse. Lidé usazení do kruhu ve stínu stromu například probírali, jakým typům dává vyniknout dnešní společnost. O kousek dál se v hloučku řešila filosofie. Mezi stany se zastavovali lidé každého věku. Policie nikde.
Demonstranti spí v "petičních stáncích"
Demonstranti akci řádně nahlásili na magistrátu. Ten jim však nemůže povolit rozbít stany. Kempování uprostřed města by mohl zarazit jako nedovolený zábor veřejného prostranství. "Okupantům" pomohla drobná skulina v zákoně o peticích. Ten nijak nepopisuje, jak má vypadat petiční stánek. Demonstranti tedy na petiční stánek proměnili každý z obytných stanů. Na jednom z nich visí například petice za přímou demokracii a uzákonění obecného referenda.
"Tu kličku jsme okoukali v cizině," vysvětluje Cemper. "Na magistrátu nás ujistili, že vyklizení prostoru nebudou žádat. Akce Okupujte Klárov je zatím nechává v klidu. Vadit by to určitě začalo při stovce stanů," dodal.
Zdá se, že pamatoval na všechno. I na toalety. Do 21.00 mají demonstranti k dispozici sociální zařízení ve stanici metra Malostranská. V noci budou chodit do provozovny soukromníka v Tomášské ulici. Klíč od ní nosí Cemper v kapse.
"Necítíme odpovědnost za státní dluh"
Organizátoři se hlásí k tuzemskému hnutí s názvem Skutečná demokracie teď. Své požadavky shrnuli do deseti bodů. "Za státní dluh necítíme odpovědnost a odmítáme ho platit. Vyplývá z nelegitimního systému, vytvářeli ho lidé, kteří nás nezastupují," píší například ve svém prohlášení.
Táborníci z Klárova si zakládají na tom, že nemají nic společného s politickými stranami. Okupování Klárova v sobotu podpořili hackeři ze skupiny Anonymous, kteří zablokovali webové stránky většiny hlavních parlamentních partají. "Okupanti" tvrdí, že s Anonymous své kroky nekoordinují. Na Klárově však byli vidět sympatizanti hnutí s typickými maskami.