V Praze jsou tři zařízení pro stonání bezdomovců s covidem-19

Domácí
15. 3. 2021 19:51
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Počet covidem-19 nakažených bezdomovců v Praze v minulých týdnech vzrostl. Pro stonání osob bez domova proto v Praze nyní fungují už tři pobytová zařízení. Ta mají sloužit jako náhrada domácího prostředí zvláště pro lidi s mírnými příznaky nemoci, které není nutné hospitalizovat v nemocnici. Nadále fungují také humanitární hostely, sdělil ředitel Centra sociálních služeb Praha (CSSP) Martin Šimáček.

"Počty nemocných lidí bez domova do značné míry kopírují počty nemocných v celé populaci," uvedl Šimáček. V lednu a v únoru tak bylo nakažených bezdomovců a ohnisek, kde se mezi lidmi bez domova nemoc šířila, výrazně více než na podzim. Projevilo se to i na počtu bezdomovců umístěných do pražských sociálních pobytových zařízení, určených nakaženým covidem-19. Zatímco na podzim byla nakažených asi desítka, v poslední době počty oscilují okolo stovky.

Praha pro osoby, které by nemoc nebo karanténu musely přečkat na ulici, otevřela v listopadu 2020 zařízení na Vyšehradě. Umisťovali se tam mimo jiné ti, kteří chtěli přespat v noclehárnách nebo pobýt v denních centrech v hlavním městě, ale test u nich potvrdil onemocnění covid-19. Kvůli nárůstu počtu těchto osob se na přelomu února a března pro tento účel podle mluvčího CSSP Jiřího Wolfa otevřely také objekty v Psychiatrické léčebně v Bohnicích a v Praze 2. Kapacity těchto zařízení by se však měly od začátku dubna snižovat.

Lidé bez domova pobývají také v pěti humanitárních hostelech, které má Praha v pronájmu. Čtyři z nich město pronajalo na začátku pandemie a od té doby je obývá asi 200 lidí. Páté zařízení se až 70 lidem v nouzi s chatrným zdravím otevřelo v Holešovicích letos v únoru, kdy silně mrzlo.

Podmínkou ubytování v hostelech je spolupráce se sociálními pracovníky CSSP. Podle aktuálního usnesení pražských radních jsou hostely lidem bez domova k dispozici do června. Podle Šimáčka nyní sociální pracovníci hledají pro obyvatele hostelů alternativní ubytování. "Lidé bez domova v podstatě nemají šanci najít bydlení na volném trhu s byty. Jejich zabydlení je přitom důležité nejen pro ně samotné, ale také pro město jako takové," doplnil.

V Praze podle mluvčího Wolfa nyní žije na ulici zhruba 4000 lidí. Mnozí z nich využívají k noclehu sociální zařízení jako ubytovny a noclehárny, část lidí bez domova přespává ve svých vybudovaných přístřešcích nebo stanech umístěných zvláště v okrajových částech Prahy.

Autor: ČTK Foto: , deposithphotos/kuzmafoto

Další čtení

V letošním 1. pololetí napršelo nejméně za více než 60 let, spadlo 222 mm srážek

Domácí
3. 7. 2025

Na sankční seznam přibyl spolupracovník Medveděva Osipov kvůli výhrůžkám Haškovi

Domácí
2. 7. 2025

Hasiči mají požár u muničního skladu na Litoměřicku pod kontrolou

Domácí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ