V Trokavci bude první referendum kvůli radaru

Domácí
19. 2. 2007 21:07
Takto bude vypadat americký radar na českém území. Na snímku je radar NATO v Nepolisech
Takto bude vypadat americký radar na českém území. Na snímku je radar NATO v Nepolisech

Takto bude vypadat americký radar na českém území. Na snímku je radar NATO v NepolisechDospělí obyvatelé obce Trokavec na Rokycansku, která leží v samé blízkosti území vytipovaného pro případné umístění amerického radaru, budou o základně hlasovat v místním referendu v sobotu 17. března. V pondělí večer o tom jednomyslně rozhodli obecní zastupitelé, řekl starosta Jan Neoral.

Vedení obce, která má přibližně stovku obyvatel, se původně domnívalo, že v referendu budou moci obyvatelé odpovídat jen na jednoduchou otázku, zda si přejí nebo nepřejí radar. Zjistili ale, že v referendu se mohou obyvatelé vyjadřovat jen k věcem, které se přímo týkají samosprávy. Lidé proto budou kladně nebo záporně reagovat na text: "Souhlasím s tím, aby zastupitelstvo obce Trokavec podniklo veškerá zákonná opatření k tomu, aby zamezilo výstavbě radarové základny Spojených států amerických na území vojenského újezdu Brdy."


Po referendu poradí ostatním


Trokavec byla první vesnice, která kvůli radaru začala mluvit o místním referendu. Na starostu Neorala se obracejí o radu i zástupci z jiných obcí. "Protože jsme nejblíže, byli jsme první. Budeme ale taky muset vyrobit a natisknout všechny potřebné listiny - hlasovací lístky, zápisy o průběhu a výsledku referenda, vyhlášení, dekrety - je toho hodně," řekl starosta. Obec pak podle něj vzory těchto formulářů poskytne i jiným obcím, které se pro referendum o základně rozhodnou. "Dáme jim je někdy na začátku března, vzory nebo elektronicky, aby si to mohli také pro svoji potřebu vytisknout," doplnil starosta. O referendech podle něj uvažuje několik okolních obcí.

Například ve Štítově se ale podle starosty Václava Hudce možná referendum konat nebude. "Jsme malá obec, a i kdyby byly náklady jen pár tisíc, pro náš rozpočet je každá tisícikoruna dobrá," řekl Hudec.


Úřady nepomohly, lidé se bojí


Trokaveckého starostu mrzí, že s přípravou referenda mu nikde úředníci neporadili. "Když po nás něco potřebují, zavalují nás stohy papírů a formulářů, když jsme potřebovali poradit my s referendem, řekli nám, ať si to najdeme v zákonu," dodal starosta.

Rusko dnes pohrozilo, že pokud budou v Česku a Polsku umístněny objekty amerického protiraketového systému, pak na ně ruská armáda může zaměřit své rakety. Starosty obcí u vojenského újezdu to nijak nepřekvapilo. Právě obavy z toho, že by se radar stal pro místní obyvatele hrozbou kvůli možnému útoku teroristů i ruských zbraní, jsou jedním z nejčastějších argumentů odpůrců základny.

"Je jasné, že kdyby se něco stalo, prvním cílem by bylo vyřadit oči a uši, tedy radar u Trokavce," reagoval Neoral. Lidé se podle něj zpočátku v první řadě obávali, že se budou muset kvůli základně vystěhovat z domovů, druhá nejsilnější obava byla právě z ozbrojeného útoku na radar. "Teď jsou obavy z možného útoku u lidí už na prvním místě, už dávno jsme říkali, že se staneme cílem i ze strany Ruska a že postavení radaru může vyvolat nové závody ve zbrojení," dodal Neoral.


Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ