Václav Klaus uctil památku obětí Terezína

Domácí
20. 5. 2007 12:50
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoZhruba dva tisíce lidí v čele s prezidentem Václavem Klausem si na Národním hřbitově v Terezíně připomnělo všechny oběti, které prošly terezínským ghettem a zdejší věznicí gestapa. Terezínská tryzna se letos konala již pošedesáté.

Podle předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděly Dvořákové je připomínání vězňů, kteří Terezínem prošli, velmi důležité. Podle ní totiž v České republice stále existují lidé, někteří dokonce zastávají vysoké funkce, kteří zpochybňují význam druhého odboje.

Prezident Klaus v hlavním projevu prohlásil, že se rozum zdráhá uvěřit tomu, jak se lidé mohou chovat k lidem. Podle něho je slupka civilizace a kultury, která dává pocit práva a bezpečí, velmi tenká. Tuto slupku je podle Klause nutno bránit a nepřipustit žádné přepisování historie.

Nacisté zavlekli v letech 1941 až 1945 do terezínského ghetta na 155 tisíc židů z celé Evropy. Na 117 tisíc z nich se nedožilo osvobození. Věznicí gestapa v Malé pevnosti prošlo na 32 tisíc mužů a žen. V Terezíně zahynulo 2600 z nich, další tisíce pak v jiných nacistických táborech.

Od roku 1947 jejich památku připomíná Památník národního utrpení, později přejmenovaný na Památník Terezín. První expozice vnikla v roce 1949. V roce 1991 vzniká Muzeum ghetta, které dokumentuje osudy židů. V roce 1997 k památníku přibyla expozice v Magdeburských kasárnách, kde lze například vidět repliku ubikace v terezínském ghettu či exponáty věnované umění v něm.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ