Co může udělat brdský radar obyvatelům? Vůbec nic, shodují se experti. Kdyby se ovšem obyvatelé hodně snažili, může je v zimě ohřát, ale jen o 0,02 stupně, což nemají šanci pocítit. A co bude s těmi, kteří budou tvrdit, že je radarové vlny ruší ve spánku nebo jim způsobily nějakou nemoc? Měli by vyhledat radu psychiatra, radí odborníci.
"Lidé mohou být spíše nemocní ze strachu z radaru. Říká se tomu psychosomatický syndrom. Ve Švédsku je těchto lidí asi dvě procenta, u nás je to číslo zanedbatelné," uvedl Luděk Pekárek z Národní referenční laboratoře pro neionizující záření. Podle údajů, které české straně předali Američané, vypočítal, že radarové vlny nemohou obyvatele nijak omezit nebo jim uškodit.
Hlavní svazek radarových vln bude stále mířit na jihovýchod, radar se nebude otáčet. Hlavní proud, i jeho takzvané boční laloky půjdou tedy zcela mimo dva kilometry vzdálenou obec Míšov. Nad ostatními vesnicemi půjde ve velké výšce, z kóty 718 bude mířit vzhůru pod úhlem dvou stupňů. "I kdyby ale došlo k technické závadě, což je velmi nepravděpodobné, a radar se sklopil, vlny zastaví okolní terén a i přesto by byly pod úrovní hygienických norem," uvedl Peter Bednarčík z Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany.
Podle něj by bylo zajímavé udělat na dobrovolnících z řad armády i civilistů testy po dobu tří až pěti let s půlročními kontrolami, s cílem zjistit, jestli pociťují nějaké změny. "Pracoval jsem řadu let s lidmi, kteří se podíleli přímo na obsluze podobných zařízení, a nikdy jsem u nich potíže spojené s výkonem práce nezaznamenal," řekl Bednarčík.
Radar bude mít výkon asi 170 kilowatt, což je přibližně stejně jako žižkovský televizní vysílač. Dosáhne asi do dvou tisíc kilometrů. Šířka svazku vln bude 33 metrů ve vzdálenosti pěti kilometrů. "Kdyby si kdokoliv stoupl na kterýkoliv kopec v okolí a byl tak jakkoliv dlouhou dobu, nepřekročí se česká ani evropská norma," řekl Luděk Pekárek.
Vládní štít pro komunikaci o radaru, Tomáš Klvaňa, pojede s údaji za starosty obcí do Brd. Jejich jednání je naplánováno na 22. srpna ve Spáleném Poříčí. Klvaňa bude mít v ruce mapy s profilem krajiny a směrem dopadu vln na každou obec v okolí. To, jestli bude radar rušit televizní vysílání a mobilní telefony, bude jasné po zpracování další studie, která bude hotova v září. Podle předběžných informací by ani v tomto smyslu neměl radar škodit.
Ilustrační foto: Petra Mášová