Václav Havel prožil Vánoce v roce 1980 v ostravské věznici. Petr Uhl na Mírově a bez jediného dárku, neboť dostal roční zákaz balíčků. Hitem českých Vánoc byl sovětský televizní přístroj Junosť, teenageři šíleli po céčkách.
Šlágrem mezi tuzemskými vánočními dary roku 1980 byl sovětský televizní přístroj Junosť za tehdejších 3500 korun. V porovnání s klasickými „bednami" to byl totiž televizor přenosný. Lehký a skladný, tudíž schopný snadného transportu na chatu a zase zpět do paneláku.
Havel ocenil film Kulový blesk
Vánoce u televize strávil i disident Václav Havel, v té době odsouzený na čtyři a půl roku. První rok z trestu si právě odkroutil ve věznici v ostravských Heřmanicích a spolu s ostatními vězni tady musel část svátků povinně prožít v kulturní místnosti u vysílání Československé televize.
„I na Hod Boží jsem se dost díval na televizi a byl nucen shlédnout různé nejapné estrády a vyslechnout spoustu bezduchých písniček," napsal Havel z vězení po Vánocích v roce 1980. K popisovaným nejapným estrádám patřil i Vánoční koncert Karla Gotta z pražské Lucerny, který musel na Havla působit obzvlášť paradoxně. Konal se totiž v pražské Lucerně, tedy v paláci, který u Václavského náměstí vystavěl už roku 1907 Havlův dědeček.
Havel však všechny vánoční pořady z roku 1980 neodsoudil. Líbila se mu česká komedie Kulový blesk z roku 1978 o dvanáctinásobné směně bytů, kterou její organizátor, advokát Radosta, nazval Akce kulový blesk. „Výborně jsem se pobavil na Smoljakově a Svěrákově Kulovém blesku," napsal z ostravské basy. „Ačkoli časem ztrácela obrátky," dodal.
Céčka a další samovýroba
Školáci a teenageři toužili po céčkách. Právě v roce 1980 se obyčejné plastové háčky na záclony proměnily v cenný sběratelský artikl. A za pytlík céček se dalo ledasco zařídit i v mototechně či na národním výboru.
Krásná sbírka céček a dalších rukodělných vánočních dárků z roku 1980 je v těchto dnech ke zhlédnutí i v pražském Letohrádku Kinských na Smíchově (pobočka Národního muzea). „Trvalý nedostatek běžného zboží a finanční nouze probudily národ k samovýrobě, kutilství a lidové tvořivosti," říká kurátor Petr Janeček z Národního muzea v Praze a ukazuje sbírku podomácky vyráběných dárků. Například vázičky z kartonu, který se obalil staniolem, pomaloval ornamentálními motivy, obalil celofánem a jednotlivé díly se sešily. „Snem každého trampa byla usárna. První metalisti zase obdarovali svoji milou podomácku vyrobeným náramkem s kovovými hroty," provází Janeček on-line deník TÝDEN.CZ.
Bez balíčku až do listopadu 1981
Další z významných disidentů osmdesátých let Petr Uhl se musel na Vánoce obejít bez dárků. Už více než rok byl zavřen ve středověké pevnosti na Mírově a trest mu byl v listopadu 1980 zpestřen ročním zákazem přijímání balíčků, tedy až do listopadu 1981.
Dopisy z kriminálu mu zase černou tuší proškrtával vězeňský cenzor. Následující větu však nezaškrtal: „Teď se rozmáhá móda umělých stromečků," přemítal Uhl na Mírově krátce před Vánocemi. „Kdybychom se nebouřili, došlo by za chvíli na mechanické veverky," dodal v listu z 21. prosince 1980, tedy na zlatou neděli. Do konce trestu mu zbývaly ještě tři roky a čtyři měsíce.
Motorovka v Kotvě
A co zlatá neděle v pražských obchodních domech? „Největší zájem je o hračky, dětský textil, televizory, kosmetiku a výrobky z plastických hmot z NDR," zjistil reportér Mladé fronty v předvánoční Praze. „Kdo měl štěstí, mohl si koupit jízdní kolo Favorit nebo motorovou pilu z dovozu," vylíčil denní tisk zlatou neděli v Kotvě.
Režimní média tak mimoděk přiznávala, jak těžko dostupné bylo i základní spotřební zboží. Kdo však měl v krámech známé nebo zastával vlivnou funkci, mohl bicykl či motorovku, stejně jako další zboží své doby, sehnat takzvaně po pultem.
Jsi zkurvenej jako Wojtyla!
Disidentům však nedala StB pokoj ani během adventu. Třeba 10. prosince 1980 byl na 48 hodin zadržen katolický kněz Václav Malý, dnes pomocný pražský biskup. Ve čtvrtek 11. prosince 1980 byl pak při odpoledním výslechu fyzicky napaden vyšetřovateli. Mlátili ho do slabin, žaludku, žeber, dolní čelisti a nosu. Přestali až ve chvíli, kdy Malý silně krvácel. Kromě jiných urážek vyslechl kněz z úst příslušníka StB také tuto: „Jsi zkurvenej jako Wojtyla!"
Průměrná hrubá mzda činila před Vánocemi v roce 1980 přesně 2656 korun. Na dočasně tolerovaných burzách frčely kazety BASF (za 180 až 200 korun) a gramodesky. Nový singl Boney M stál rovněž dvě stovky, nejnovější elpíčka západních kapel od 300 do 500 korun. Vděčným dárkem pro patnáctileté bylo třeba i čerstvé „bravíčko" propašované ze Západu, na burze zhruba za stovku.
Bez dárků kvůli cigaretě
V Tuzexu byly k dostání pravé džíny i kazetové magnetofony, trvalou radostí byly železniční modely z NDR z oficiálních prodejen Mladý technik, které režim zřídil v každém okresním městě. Aktuální „peckou" v prodejnách s elektronikou byl rozhlasový přijímač VEF 206 ze Sovětského svazu, který neměl konkurenci, pokud šlo o rozsah krátkých vln, takže skvěle přijímal zakázanou Svobodnou Evropu.
Disident Václav Benda prožil Vánoce roku 1980 rovněž v ostravských Heřmanicích, tady si odpykával čtyřletý trest.
Nedostal žádné vánoční pohledy od přátel a vychovatel mu nepovolil odeslat ani vánoční dopis dětem. Bendu takto drakonicky potrestal za banalitu. Za kouření v šatně, neboť cigarety byly povoleny jen v umývárně.