Napětí na severu Čech
Varnsdorf: těžkooděnci ubránili ubytovnu Romů před davem nespokojených
17.09.2011 14:27 Aktualizováno 17.09. 19:22
V severočeském Varnsdorfu lidé znovu vyjádřili nespokojenost s napjatou situací ve městě. Zhruba tisícovka demonstrantů mířila k tamní ubytovně, kterou obývají převážně Romové a sociálně slabí lidé. Policie jim však přehradila cestu a pak byl protest rozpuštěn. Pochod se obešel bez incidentů, policie zatkla dva muže. Jeden místní provolával rasistická hesla. Měl u sebe dvě dlažební kostky a v krvi tři promile alkoholu, druhý, extremista z Prahy, měl na předloktí vytetované rasistické symboly. Oběma hrozí až tři roky vězení.
Místní obyvatele přijeli na demonstraci - v pořadí sedmou za poslední čtyři týdny - podpořit i členové extremistických uskupení, byli však v menšině.
Situace ve městě však zůstává kvůli napětí mezi Romy a ostatními obyvateli vyhrocená, dopoledne při setkání s vedením obce občané kritizovali laxnost radnice i práci policie.
Zhruba půl hodiny před začátkem demonstrace policie předvedla 15 lidí, z nichž někteří měli na těle tetování běžné u brněnských fotbalových rowdies. U dvou našla nože, ostatní u sebe většinou neměli doklady. Muž, který provolával hesla, je podezřelý z trestného činu propagace a podpory hnutí směřujících k potlačování práv a svobod člověka a hrozí mu až tři roky vězení, ostatní byli propuštěni. V podvečer se situace ve městě uklidnila, po městě se pohybují roztroušené skupinky extremistů, další sedí v restauracích. Policie je v pohotovosti a situaci sleduje.
V cestě stála policie
Zprvu celkem klidná situace postupně přitvrzovala, když se dav vydal z náměstí směrem k ubytovnám obývaným Romy. Několik desítek radikálů začalo vykřikovat nacionalistická hesla.
Policie následně přehradila Žitavskou ulici zhruba 50 metrů před problémovou ubytovnou Sport vozovou hradbou a dál demonstranty nepustila. To už čítal dav až tisíc lidí, v jejich čele šel svolavatel akce Lukáš Kohout, v minulosti odsouzený za podvod.
Zástupce radnice vyzval demonstranty, aby se rozešli, ti ale neuposlechli. Lidé se naopak sešikovali, sedli si na zem, zpívali hymnu a odmítali se pohnout. Pak celý dav vyrazil jinam, prošli kolem problémové ubytovny na náměstí T. G. Masaryka a zamířili zpět do centra, později se rozešli.
"Další pochod už ale nebyl hlášený a je nezákonný, vyzvali jsme proto účastníky, aby se rozešli; ty, kteří neuposlechnou, předvedeme na služebnu," řekla severočeská policejní mluvčí Jarmila Hrubešová.
Mítink na náměstí začal okolo druhé hodiny odpoledne českou hymnou, pak si účastníci zazpívali píseň Jarka Nohavici Pane prezidente, kterou zakončili zvoněním klíči. Opět z davu zazněly výzvy k odstoupení starosty.
Lidé ve Varnsdorfu se demonstracemi snaží domoci pozornosti, chtějí změny zákonů, kritizují vládu, že se tváří, jako by se jí problémy na severu Čech netýkaly. Nad hlavami proto rozvinuli velký transparent s nápisem "Nečas na nás nemá čas". Premiér zatím od vyostření situace na severu Čech nebyl, podle neoficiálních informací se tam chystá příští týden.
Premiér na konferenci starostů ODS v Brně řekl, že policejní posily na místě zůstanou tak dlouho, jak bude potřeba. Podle něj je příčin současného stavu více. Stát má zajistit především bezpečnost lidí a ochranu jejich majetku. Podle Nečase je ale iluzí, že existují "zázračné a rychlé recepty".
"Pořád se tady krade"
Demonstraci v sobotu dopoledne předcházela beseda, kterou do místního kina svolala radnice. Sál zaplnilo několik stovek nespokojených a naštvaných lidí. Kritizovali laxnost radnice i práci policie. Už tady zazněly v bouřlivé atmosféře výzvy k odstoupení starosty i celého vedení radnice. Setkání se uskutečnilo už podruhé, podle místních se ale situace příliš nezlepšuje. Lidé nejčastěji kritizovali štědrý sociální systém, žádali zpřísnění výplaty sociálních dávek, ale také redukci míst v ubytovnách nebo větší podporu veřejně prospěšných prací.
Napětí mezi starousedlíky a Romy nejen ve Varnsdorfu, ale i v sousedním Rumburku a Šluknově se stupňuje už delší dobu. Eskalovalo však v posledních měsících. Do měst přicházejí stále noví a noví Romové. Na sestěhování sociálně slabých založila svou živnost řada místních podnikatelů, kteří si pořídili ubytovny a od státu a měst inkasují nemalé příspěvky na sociální bydlení. Vydělává na nich ale i samo město, které ubytovny také vlastní, upozornili občané. Podle oficiálních statistik města za posledního půlroku odešlo z Varnsdorfu 151 lidí a přistěhovalo se jich 152. Další však přijíždějí údajně na návštěvu.
.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.