Ve školních hodinách převažuje zaměření na osvojení si učiva

Domácí
25. 1. 2023 15:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ve školních hodinách v Česku dál převažuje zaměření na osvojení si učební látky nad posílením schopností řešit problémy. Ve většině hodin češtiny a matematiky se žáci věnují úkolům, které od nich nevyžadují kreativitu a kritické myšlení. Hlavně dětem na druhém stupni základních škol učitelé nenabízejí různě náročné úlohy a dostatečně jim neposkytují užitečnou zpětnou vazbu k pokrokům v učení. Vyplývá to ze zjištění České školní inspekce (ČŠI), která ve středu novinářům představil ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.

"U nás více dominuje osvojování si obsahu a jeho fixace, což je spíše manuální kompetence, než kompetence k řešení problémů, které bychom chtěli pro výzvy, které absolventy potom čekají. Jestliže chceme ekonomiku 4.0 (která souvisí se zaváděním nových informačních technologií a systémů umělé inteligence do výroby), tak nepotřebujeme kompetence pracovní, ale spíše kompetenci k řešení problémů," řekl Zatloukal.

Kvalitní výuka by podle ČŠI měla zahrnovat všechny žáky. Učitel by měl pro motivaci a zapojení dětí volit různé metody tak, aby měla hodina spád. Žáci by také měli víc času, než je v mnohých školách obvyklé, pracovat samostatně nebo ve skupinách s cílem řešit problémy a objevovat nové poznatky. Pedagog by na závěr měl spolu s žáky hodinu zhodnotit a zpětnou vazbu by měl poskytovat i dětem. Úlohy by měl přizpůsobovat jednotlivcům podle jejich schopností tak, aby i slabší žáci mohli zažít úspěch, řekl Zatloukal.

Podle zjištění inspekce se to ale v mnohých třídách neděje. To, že by učitel v hodině vytvářel vhodné podněty pro to, aby byli žáci aktivní, viděli inspektoři zhruba v polovině hodin na druhém stupni, na prvním stupni to bylo 70 procent. Rovněž uzpůsobování výuky podle schopností a nadání dětí zvládají podle inspektorů lépe učitelé u mladších žáků. Děti na prvním stupni proti starším žákům také v hodinách častěji porovnávají různá variantní řešení a hodnotí je. Celkově se tato práce ale podle inspektorů v hodinách vyskytuje málo. Zaznamenali ji v 17 procentech hodin na prvním stupni a ve 14 procentech na druhém stupni.

Kvalitnější práce pedagogů s mladšími žáky souvisí podle ČŠI s tím, že své svěřence lépe znají, a umějí jim tak uzpůsobit výuku podle potřeb. Inspekce proto mimo jiné doporučila, aby se podobně jako na prvním stupni i na druhém sjednotily některé předměty do jednoho. Vhodné by podle ní bylo zjednodušit učební plány. Potřebu méně obsáhlých vzdělávacích programů uvádí podle ČŠI i zhruba 40 procent učitelů, kteří působí na prvním stupni, a asi 30 procent učitelů starších žáků.

Revizi vzdělávacích plánů pro základní školy připravuje nyní ministerstvo školství s Národním pedagogickým institutem. Ministerstvo počítá s tím, že změněný plán bude povinný pro první a šestý ročník od září 2025 a ve všech třídách od září 2029. První školy by mohly výuku upravit od září 2024.

Ve školním roce 2021/2022 udělali inspektoři v základních školách 671 inspekcí a 12 543 hospitací. Dotazníky vyplnilo 8263 učitelů a 17 944 žáků.

Autor: ČTK , Alfréd NovotnýFoto: , deposithphotos/agencyby

Další čtení

Americká herečka Dakota Johnsonová dnes převzala Cenu prezidenta MFF

Domácí
6. 7. 2025
ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ