Ve věku 72 let zemřela Táňa Fischerová

Domácí
25. 12. 2019 20:20
Táňa Fišerová.
Táňa Fišerová.

Ve věku 72 let ve čtvrtek zemřela herečka Táňa Fischerová. Sdělila ředitelka Českého helsinského výboru Lucie Rybová. Fischerová se vedle herectví řadu let věnovala také charitě a politické činnosti.

Působila v nadacích a občanských sdruženích, v letech 2002 až 2006 byla poslankyní a v roce 2013 kandidovala jako nezávislá v prezidentských volbách.

Na filmovém plátně se poprvé objevila pod režijním vedením Vladimíra Čecha v československém dramatu Kohout plaší smrt v roce 1961. Hrála také například ve filmech Hotel pro cizince (1966), Lev s bílou hřívou (1986) nebo Svědek umírajícího času (1989). Po roce 1989 se objevila například v seriálu Konec velkých prázdnin (1994).

Fischerová se narodila v Praze, jejím otcem byl divadelní režisér Jan Fischer, který byl za války vězněn v Terezíně a Osvětimi. Studovala herectví na Janáčkově akademii múzických umění, školu ale nedokončila. Během své herecké kariéry působila v Činoherním klubu, ze kterého ale musela v roce 1973 odejít.

Čtyři roky odehrála v Divadle Jiřího Wolkera, odkud odešla po narození syna Kryštofa. Musela se vyrovnat s jeho postižením a profesi přizpůsobit rodině. Stálé angažmá už nevzala. Hostovala v různých divadlech, pracovala s Evaldem Schormem i Janem Kačerem.

Kandidatura na prezidentku

V roce 2002 byla jako nezávislá na kandidátce Unie svobody-DEU zvolena do Poslanecké sněmovny a do roku 2006 působila ve výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu či stálé komisi pro kontrolu činnosti BIS. V roce 2006 kandidovala na Praze 2 do Senátu, postoupila do druhého kola. I další pokus o návrat do Sněmovny byl neúspěšný.

"Paní Táňa svým zjevem, hlasem, modulací hlasu a takovou průzračností svého myšlení, ona byla něco jako svatá žena. A víte, že jsme jí to věřili? Tak jsme ji za to měli rádi," řekl bývalý disident, český premiér a předseda Senátu Petr Pithart.

Kandidatura Fischerové na funkci prezidentky byla podle Pitharta oběť, kterou podstoupila: "Je to tak, že tím možná dodávala odvahy těm (ženám), které to zkusí po ní a budou úspěšné, a řekl bych, že už je nejvyšší čas. Ona razila cestu a dodávala odvahy těm po ní."

Ombudsmanka a bývalá mluvčí Charty 77 Anna Šabatová řekla, že Fischerová byla vzácná žena. "Oceňovala jsem především její občanské a politické angažmá, uměřené v projevu, ale odvážné, moudré a vizionářské svým obsahem. Bude nám chybět," uvedla Šabatová.

V posledních letech se Fischerová věnovala charitativní činnosti, byla i vyhledávanou recitátorkou a moderátorkou nejen charitativních akcí. Po Šabatové se v roce 2013 stala předsedkyní Českého helsinského výboru, byla ve vedení Národní rady osob se zdravotním postižením, členkou organizace Amnesty International nebo správní rady Nadace Vize 97. S Martou Kubišovou a Janem Kačerem moderovala televizní Adventní koncerty.

Velkou láskou Táni Fischerové byla poezie. Léta se o ní dělila s návštěvníky Violy a Lyry Pragensis. Její melodický hlas jakoby stvořený pro lyrické verše zněl často i z rozhlasu. Je autorkou několika knih.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Šulová Kateřina

Další čtení

Silná bouřka zaměstnala hasiče, v ČR měli 610 výjezdů, hlavně ke spadlým stromům

Domácí
23. 6. 2025

České Budějovice staví v lesoparku poblíž centra města skatepark

Domácí
23. 6. 2025
Poslední jízda historického vlaku po Zubačce před velkou rekonstrukcí železniční tratě Tanvald - Kořenov, 12. dubna 2025, Tanvald. Historické motoráčky složené ze dvou motorových vozů, motoráčku M152 z 80. let a mimořádně také M240 z let šedesátých (na snímku) .

Historické vlaky na Zubačce budou v létě jezdit i přes výluku na části tratě

Domácí
23. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ