Ve vnímání korupce je Česko na chvostu EU, lepší je i Rwanda

Domácí
5. 12. 2012 09:44
Česko si v žebříčku vnímání korupce polepšilo, i tak ale zůstává za Rwandou (ilustrační foto).
Česko si v žebříčku vnímání korupce polepšilo, i tak ale zůstává za Rwandou (ilustrační foto).

Česká republika si letos mírně polepšila v žebříčku vnímání korupce ve veřejném sektoru, který dnes zveřejnila organizace Transparency International (TI). Stoupla na 54. místo z loňské 57. příčky. Česko s vládou Petra Nečase, která si vytkla boj s korupcí za jeden ze svých hlavních úkolů, je ve skupině států s podobným počtem bodů jako například Rwanda, Seychely, Turecko nebo Kuba. Nečas vyjádřil naději, že posun ČR je začátkem dlouhodobějšího vzestupu.

"Já pevně věřím, že posun v tom žebříčku bude začátek trendu, nicméně to ukážou teprve následující léta," uvedl český premiér, podle něhož však žebříček TI nepředstavuje relevantní měřítko korupce v daných zemích, ale vyjadřuje spíše pocity respondentů. "Aniž bych chtěl bagatelizovat případnou míru korupce v naší zemi, tak je potřeba brát v potaz to, že se jedná skutečně o měkká data."

V žebříčku si polepšilo i Slovensko, které je letos společně s Chorvatskem 62., přičemž loni bylo na 66. místě. Česko se Slovenskem patří tradičně k nejhorším zemím v rámci Evropské unie i celé Evropy vůbec. Ještě horší známky mají už jen Itálie a balkánské státy. S Českem se o 54. příčku dělí ještě Lotyšsko, Malajsie a Turecko.

Česko letos získalo 49 bodů ze stovky možných, Slovensko 46 bodů. S 90 body se o první místo dělí Dánsko, Finsko a Nový Zéland, nad 80 bodů má ještě devět zemí, z toho šest ze severozápadní části Evropy. Ze středoevropských zemí je Německo 13. se 79 body, Rakousko 25. se 69 body, Polsko 41. s 58 body a Maďarsko 46. s 55 body.

Spojené státy jsou 19., Brazílie 69., Čína 80. a Rusko 133. Vespod se o 174. místo dělí Afghánistán, Severní Korea a Somálsko.

Pozor na plýtvání

Česká odbočka TIC ve své tiskové zprávě dále uvádí, že dlouhodobě upozorňuje na nutnost přijmout priority protikorupční strategie, a sice kvalitní zákony o úřednících, o financování politických stran či o státním zastupitelství. Neméně důležité je prý posílit kontrolu hospodaření státních firem.

"Nezapomínejme na řadu dalších, méně často zmiňovaných oblastí, kde dochází k obrovskému plýtvání: evropské fondy, předimenzované IT zakázky, chybějící regulaci vodárenství nebo zoufalé hospodaření Státních hmotných rezerv," podotkl k letošnímu žebříčku David Ondráčka z TI.

"Chce-li vláda, aby Česká republika dosáhla v indexu CPI lepších výsledků, musí být její protikorupční politika hodnověrnější, ale musí ji také podpořit dostatečnými finančními a lidskými zdroji. Bez lidí a peněz žádná strategie nic nevyřeší," dodal Radim Bureš z TI. "Nezapomínejme na řadu dalších, méně často zmiňovaných oblastí, kde dochází k obrovskému plýtvání: evropské fondy, předimenzované IT zakázky, chybějící regulaci vodárenství nebo zoufalé hospodaření Státních hmotných rezerv," podotkl k letošnímu žebříčku David Ondráčka z TI.

Transparency sestavuje index od roku 1995. Česko se v něm poprvé objevilo o rok později, kdy s doposud nejlepším hodnocením 5,37 bodu (na stupnici platné do loňska od 0 do 10, kde 10 znamená téměř bez korupce) skončilo na 25. místě z 54 hodnocených zemí. Od té doby vnímání korupce v zemi dle indexu rostlo a Česko se propadlo až na 3,7 bodu v roce 2002 (52. až 56. místo ze 102 zemí). Od té doby se pozice země v žebříčku zlepšovala, nejlepší byla v letech 2007 a 2008, kdy ČR získala 5,2 bodu a mezi 180 státy světa figurovala na 41. resp. 45. místě. V dalších letech Česko opět kleslo do druhé padesátky - v roce 2009 bylo 52., v roce 2010 na 53. místě a loni na 57. místě.

Žebříček je podle TIC sestavován na základě výsledků průzkumů, v nichž respondenti hodnotí schopnost vládních institucí potlačovat a postihovat korupci, účinnost protikorupčních opatření, rozsah korupce v různých institucích a oblastech veřejné správy, míru transparentnosti fungování institucí, míru zneužívání veřejných funkcí a veřejných prostředků.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

V letošním 1. pololetí napršelo nejméně za více než 60 let, spadlo 222 mm srážek

Domácí
3. 7. 2025

Na sankční seznam přibyl spolupracovník Medveděva Osipov kvůli výhrůžkám Haškovi

Domácí
2. 7. 2025

Hasiči mají požár u muničního skladu na Litoměřicku pod kontrolou

Domácí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ