Okresní ředitel Policie ČR v Kladně Vladimír Hrotík odejde k 30. dubnu 2007 od policie. Současně s ním rezignovala značná část vedení okresního ředitelství, například Hrotíkův zástupce Miloslav Kroc, řekl na jednání kladenského zastupitelstva kriminalista Miroslav Linhart.
"Nehledejte v tom žádnou senzaci, prostě jsem se tak po třiceti letech u policie z osobních důvodů rozhodl," řekl devětačtyřicetiletý Hrotík. Jeho rozhodnutí je vnímáno jako překvapivé, protože ještě nedávno v regionálním tisku vyjádřil lítost nad odchodem policistů ze služebního poměru.
Hrotík tvrdí, že jeho odchod nesouvisí s prověrkami policejních důstojníků nebo novým služebním zákonem. "Nejsem pod žádným nátlakem ani se necítím unavený. K odchodu mám důvody, které nebudu komentovat," sdělil Hrotík, který zatím nechce prozradit, kde bude zaměstnán po odchodu od policie.
"Odchod policistů není problémem pouze Kladna nebo středních Čech a nepovažujeme situaci za nijak mimořádnou," řekla mluvčí středočeské policie Soňa Budská s tím, že nový ředitel bude vybrán ve výběrovém řízení.
Z necelých 500 policistů na Kladensku jich žádost o odchod ze služebního poměru zatím podalo zhruba 20. Vedle Hrotíkova zástupce Kroce také například velitel pořádkové policie Jiří Fryc, inspekční důstojník Karel Růžička a téměř kompletní eskortní skupina.
"Takové množství odchodů se dalo očekávat, nevidím v tom pro práci policie žádný problém," uvedl Hrotík a dodal, že většinou se jedná o starší policisty.
Středočeská policie se ale dlouhodobě potýká s nedostatkem policistů. V současnosti jich postrádá 280. Jen v lednu odešlo na vlastní žádost 22 z nich, zřejmě kvůli novému služebnímu zákonu, který začal platit od Nového roku. Loni z vlastní vůle odešlo v jednom měsíci průměrně deset policistů, letos v lednu tak byl počet odchodů více než dvojnásobný.
Během své zhruba desetileté služby v čele kladenské policie čelil Hrotík jedinému vážnějšímu obvinění, když byl v roce 2004 podezřelý, že nepotrestal dva příslušníky dopravní policie, kteří si měli vzít od řidiče úplatek. Vyšetřovatelé nakonec došli k závěru, že Hrotík, který byl dočasně zproštěn výkonu služby, nic neprovedl. Hrotík poté podal trestní oznámení na televizního reportéra Jana Tunu pro pomluvu a neoprávněné nakládání s osobními údaji.
Mezi nejznámější případy vyšetřovanými kladenskou policií patří údajné vydírání kladenských podnikatelů bratry Olahovými a případ Heleny Čermákové, která před pěti lety v opilosti v Kladně zalehla ve spánku svou pětiletou dceru Terezu a udusila ji. Za takzvaný kriminalistický pomníček kladenské policie je například považovaný případ z března 1999. Desetiletá Hana Topinková z Libušína se ztratila na cestě ze školy v Kladně. Po dvou dnech nalezla policie její tělo v opuštěné cihelně v Třebichovicích, vraha se dodnes nepodařilo vypátrat.
Foto: Karel Šanda