Přestože většinu zemědělců příjmy z obchodních řetězců živí, jsou pro ně hypermarkety zároveň největším hrobníkem. Alespoň podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby. Trvale totiž tlačí cenu zemědělské produkce dolů a tím farmářům snižují zisky.
"Například kontrola na prodej zboží pod pořizovací cenou nebyla v obchodních řetězcích podle ministerstva financí ani jednou," stěžuje si v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ Veleba. Část viny svaluje i na nečinné politiky, kterým vyhovuje, že se volič levně nají.
Už víte, jak poslanci naloží s vaším požadavkem o navýšení dotace do zemědělství o jeden a půl miliardy?
Nějaké signály mám a musím říct, že jsou pozitivní. Když jsme předávali své požadavky před sněmovnou skupině poslanců, tak mi předseda rozpočtového výboru Bohumil Sobotka slíbil, že nám pomůže. Stejně tak slibovali pomoc i poslanci ze zemědělského výboru. Jsem optimista.
Existuje zájmová zemědělská organizace, která by středeční protesty nepodpořila?
Co já vím, tak se negativně vyjádřil předseda odborového hnutí pracovníků v zemědělství Bohumír Dufek, který včera prohlásil, že demonstrace je předčasná a že je třeba jednat. Moc mu nerozumím, protože ten samý člověk, před třemi týdny chtěl blokovat společně s odboráři z dopravy Prahu. Je to úsměvné, ani nevím, kolik lidí stojí za ním.
Obehranou písničkou je, že problém českých zemědělců není ani tak v dotacích, jako spíš v cenové politice obchodních řetězců. U některých komodit klesly meziročně ceny až o třicet procent. Neměli byste místo tlaku na zákonodárce vrhnout síly do boje s hyper a supermarkety?
Jistě. Jednou z cest je hrát i tuto kartu. Rovněž si myslím, že největším škůdcem českých zemědělců, ale i zpracovatelů je zahraniční kapitál, který kontroluje obchodní řetězce. Pokud ovšem nebude vůle politiků a vládní administrativy, tak souboj zemědělec versus obchodní řetězec bude stále připomínat boj s větrnými mlýny.
Jak chcete bojovat s řetězci, když jsou na nich zároveň zemědělci finančně závislí, protože pro ně představují největší odbytiště výrobků a tím i jistý zdroj příjmů?
Už jsem řekl, že bojovat musí i úředníci. Například kontrola na prodej zboží pod pořizovací cenou nebyla v obchodních řetězcích podle ministerstva financí ani jednou. Politici jsou ale nečinní, protože levné potraviny se rovnají spokojený občan a tedy i volič, tak proč to měnit?
Skutečně si myslíte, že jednorázová dotace, za kterou jste demonstrovali, zachrání české zemědělství?
Tady nejde o výši dotace, ale o rovné podmínky a tím i stejné konkurenční prostředí. Těžko může český zemědělec konkurovat, když rakouský dostává skoro o sto procent dotací více.
Třeba ve Francii jsou zemědělci dotačně velmi štědře sponzorováni. Prý tam existuje i dotaze na takzvané "omytí prasete".
Ano, to můžu potvrdit. Ve Francii se zkrátka snaží najít co možná nejvíce cest, jak dostat peníze k zemědělcům a do zemědělství. To tady chybí.
Když se bavíme o Francii, myslíte, že by středeční demonstrace byla stejně poklidná, kdyby protestovali místo českých sedláků francouzští zemědělci?
Ne, ne. Duše francouzského farmáře je jiná. Francouzi nemají klidnou slovanskou povahu. Francouzský volič navíc francouzského farmáře podporuje. I proto jim při protestech projdou hořící balíky slámy a pneumatiky.
Při vstupu do Sněmovní ulice přehradila cestu zemědělcům policie. Nakonec došlo i na nějaké strkance. Bude mít demonstrace nakonec i nějakou policejní dohru?
Nemám o tom žádné informace a pevně věřím, že nikoli.
Foto: Lucie Pařízková, Robert Sedmík