Být hasičem znamená denně zachraňovat lidské životy a prát se s ohněm. Hasiči ale musí zvládat i boj proti terorismu. Devatenáct z nich se proto zúčastnilo několikadenního mezinárodního výcviku ve Francii, kde měli předvést své schopnosti. Jak náročné cvičení bylo? A jak úspěšné? Na otázky odpovídal v chatu serveru TÝDEN.CZ Jiří Matějka z Generálního ředitelství hasičského sboru.
Ve dnech 2. - 3. listopadu měli hasiči za úkol dostat se do vojenského prostoru Canjuers. Druhý den proběhla informační schůzka o všem, co je čeká a den nato je čekala první část výcviku: teroristický útok s použitím biologické látky a špinavé bomby. Další den podstoupili útok s použitím yperitu. Ve zbylých dnech hasiče navštívili francouzská a belgická ministryně vnitra a generální ředitel českých hasičů Miroslav Štěpán.
Tak by se dal stručně popsat průběh cvičení ve Francii. Jaké pocity hasiče při náročném programu provázely, objasnil čtenářům Jiří Matějka: "Bylo to náročné spíš psychicky," popsal. "Transport do jižní Francie trval dva dny, celkem tam a zpět jsme najeli bezmála čtyři tisíce kilometrů. Měli jsme nervy z toho, zda naše dekontaminace techniky bude fungovat, jak má. Naštěstí vše klaplo a nebyly žádné velké problémy," dodal Matějka.
Připraveni na vše?
Cvičení ve Francii |
- patří mezi největší evropská cvičení v tomto roce. Kromě domácí Francie a ČR se cvičení VAR 2008 účastnily záchranné týmy z Německa, Belgie, Itálie, Lucemburska, Portugalska a Švédska. Do cvičení bylo zapojeno několik tisíc záchranářů a figurantů. |
Do Francie byli podle všeho posláni jedni z nejlepších hasičů. Jeden pochází z Karlovarského kraje, další členové radiačního a chemického týmu z Institutu ochrany obyvatelstva v Lázních Bohdaneč. Nejvíc hasičů na cvičení však pochází z jihu Moravy. "Podobného cvičení jsme se zúčastnili před třemi lety. Nabídli jsme, že při příští příležitosti přijedeme se stanovištěm dekontaminace techniky," vysvětlil velitel, jak se jeho lidé do Francie dostali.
Ptačí chřipka místo požáru
S tím, jak se lidé dívají na povolání hasiče, je Matějka spokojen. „Lidé si cení naší práce. Povolání hasiče má svoji prestiž. V žebříčku popularity jsme hodně vysoko," uvedl a zmínil také finanční otázku věci: „Jinou otázkou je plat. Tato otázka je ale spíš pro politiky. Myslím, že byste se dozvěděli, že máme dost," pochvaloval si.
Přestože název jejich povolání odpovídá tomu, že by měli hasit požáry, v reálném živote to funguje poněkud jinak - a výčet jejich prací je opravdu záslušný: „Nejvíc je tak zvaných technických pomocí: vyproštění osob z výtahu, nouzové otevření bytu, odstranění překážek z komunikací, otevírání uzamčených prostorů, likvidace spadlých stromů, elektrických vodičů, odvětrání prostor, záchrana osob a zvířat, čerpání, uzavírání a navážení vody a tak dále," popsal svou práci Matějka.
Nejednou se ale museli zabývat rizikovou prací jako je odstraňování následků ptačí chřipky. „Byla to práce, na kterou jsme zvyklí. Možná toho pachu bylo trochu víc," přiznal velitel.
Ilustrační foto: Profimedia.cz, HZS