Ve sněmovně se rozhořel boj, jehož ústřední postavou je nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. Na její obranu vystoupil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil i premiér Mirek Topolánek, naopak sociální demokraté by si ji rádi "podali" ve velkém. Večerní jednání ústavněprávního výboru, kde Vesecká vystoupila, se jim zdá málo.
Sociální demokraté chtějí Renatu Veseckou veřejně zpovídat kvůli přeložení případu vicepremiéra Jiřího Čunka na jihlavské státní zastupitelství. Vesecká před výborem svůj postup obhajovala. Poslancům řekla, že nejednala na politickou objednávku a do případu musela podle zákona zasáhnout. Na politiky také apelovala, aby kvůli mocenským zájmům neškodili právu.
Opoziční poslanci však mají dál výhrady a její počínání kritizují. "Nemůžete mít objektivní pohled, protože jste na vládě existenčně závislá," řekl Vesecké při jednání výboru místopředseda klubu ČSSD David Rath.
Vesecká ale hned v úvodu zasedání prohlásila, že je jí "jedno, jestli je vláda modrá, oranžová, červená, lesbická nebo marťanská". Každá vláda by podle ní měla zaručit všem občanům, tedy i Čunkovi, právo na spravedlivé vyšetřování. "Nevím, jestli je Čunek čistý jako lilie, nebo lže, jako když tiskne. Není úkolem státního zástupce to zkoumat," dodala.
Naopak ČSSD a bývalá nejvyšší žalobkyně Marie Benešová nadále tvrdí, že Vesecká neměla právo do živé kauzy zasahovat, je prý zřejmé, že jednala pod politickým tlakem a porušila zákon o státním zastupitelství a trestní řád.
Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) se podle Vesecké muselo začít Čunkovým případem zabývat ve chvíli, kdy jeho advokáti podali stížnost na dosavadního žalobce Radima Obsta. NSZ tak podle ní pouze reagovalo na stížnost Čunkovy obhajoby podanou koncem května a nemohlo ovlivnit, kdy do případu zasáhne. "Nevím, jestli byli vedeni snahou pomoci obviněnému, a nezajímá mě to," řekla Vesecká. Spekulace o tom, že do případu účelově zasáhla těsně před koncem vyšetřování, jsou podle ní ale nesmyslné.
Sociální demokraté jednání výboru hned v úvodu označili za neobjektivní a neúspěšně prosazovali jeho přerušení či odročení. Nelíbilo se jim, že na argumenty Vesecké nemůže přímo na místě reagovat odvolaný státní zástupce Obst a představitelé státního zastupitelství v Ostravě. Její vystoupení před výborem považují za málo dostatečné a chtějí ji kritice podrobit i před ostatními poslanci.
V závěrečném hlasování ČSSD se svým usnesením neuspěla. Pro návrh sociálních demokratů nehlasovali koaliční poslanci, bývalý sociální demokrat Miloš Melčák a hlasování se zdržel i poslanec KSČM Josef Vondruška.
Paroubek lituje, že Veseckou do její funkce jmenoval
Jiří Paroubek označuje jako svou chybu, že Veseckou do funkce jako někdejší premiér jmenoval. A přisuzuje to i bývalému ministru spravedlnosti Pavlu Němcovi. "Právě on mi na podzim roku 2005 navrhl odvolání bývalé státní zástupkyně Marie Benešové a paní Vesecká vděčí za své jmenování právě jemu," symbolicky si drbe hlavu Jiří Paroubek. Veseckou prý jmenoval proto, že ministr Němec s Benešovou evidentně nevycházel a on jakožto premiér chtěl udržet stabilitu někdejší koaliční vlády.
Na exministra Němce se Jiří Paroubek nyní zlobí i proto, že má podle jeho informací smlouvu s úřadem vlády a mohl údajně využít své kontakty v justici a státním zastupitelství k tomu, aby Vesecká Čunkův případ přesunula.
Premiér Mirek Topolánek ale popřel, že by on měl s exministrem Němcem něco společného. "A nevím o smlouvě mezi úřadem vlády a Pavlem Němcem," uvedl. Komentáře opozice k rozhodnutí Nejvyššího státního zastupitelství považuje za nepřípustné vměšování do nezávislosti zastupitelství.
Na své straně má i ministra Jiřího Pospíšila, který uvedl, že postup zastupitelství byl v souladu s právní úpravou. "Vyzývám Marii Benešovou a ostatní představitele ČSSD ke korektnosti a zdrženlivosti při hodnocení činnosti státního zastupitelství," uvedl ministr Pospíšil.
Podle některých státních zástupců byl ale postup nejvyššího zastupitelství nezákonný. "Nejvyšší státní zastupitelství nemá oprávnění vstupovat do otevřených věcí," řekl jeden ze žalobců s tím, že větší nehoráznost za svoji dlouholetou praxi nezažil. Při správném výkladu zákona nelze toto rozhodnutí obhájit, dodal.
Dozorující žalobkyně: neudělali jsme chybu
Šéfka Krajského státního zastupitelství v Ostravě Zlatuše Andělová nepřipouští, že by se odvolaný policejní vyšetřovatel Milan Šošovička i žalobce Radim Obst při vyšetřování Čunkovy kauzy dopustili procesních chyb či nestandardních postupů.
"Naše dohledová činnost nezjistila žádné podezření z nestandardního postupu dozorového státního zástupce Radima Obsta. Nebyla zjištěna ani žádná pochybení policejních orgánů," řekla Andělová pro středeční Lidové noviny a Právo.
Foto: Karel Šanda