Renata Vesecká, bývalá nejvyšší státní žalobkyně, rezignovala na funkci řadové státní zástupkyně. Své rozhodnutí poslala ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi. "Mým působením již nebude služba státu, ale soukromé sféře," napsala on-line deníku TÝDEN.CZ v SMS zprávě Vesecká. Pospíšil prostřednictvím své mluvčí Terezy Palečkové uvedl, že rozhodnutí Vesecké bere na vědomí, výroky označil za nepravdivé a zaujaté. Více je nechtěl komentovat, s dopisem se dosud neseznámil.
"Důvody, které mne vedly k tomuto nelehkému rozhodnutí po více než pětadvacetiletém působení v resortu prokuratury a státního zastupitelství, je vaše působení na pozici ministra spravedlnosti, které je pro mne neakceptovatelné vzhledem k vašim postojům, postupům a prohlášením," píše mimo jiné Vesecká ministru Pospíšilovi a v souvislosti s údajnou korupční kauzou senátora a někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka jej například nařkla z populismu.
"Váš charakter, kdy ve snaze dál působit jako ministr spravedlnosti jste schopen obětovat důvěryhodnost justice pro své politické ambice, bezpáteřně měnit své výroky, postoje a názory, mne vedou k tomu, že s Vámi nechci spolupracovat, a proto se vzdávám funkce státní zástupkyně," napsala Pospíšilovi Vesecká.
Pospíšil prý navíc svými výroky, kterými se "alibisticky snažil distancovat od tzv. kauzy Čunek v době předvolebního boje na jaře 2010", záměrně mezi lidmi posiloval názor, že justice ztratila důvěryhodnost kvůli ní. Ministr tak podle ní "upřednostnil politický populismus a ambice" před "proklamovanou čestností, transparentností a otevřeností".
Jiří Pospíšil podle bývalé šéfky NSZ také napomáhá tomu, aby se zpátky do vedoucích funkcí dostávali lidé, kteří se podíleli na nezákonném postupu v kauze Čunek. Podle všeho naráží na návrat Iva Ištvana do funkce olomouckého vrchního státního zástupce. V listopadu 2007 jej na návrh Vesecké Pospíšil odvolal v souvislosti s Čunkovou kauzou. V prosinci loňského roku ale Ištvan uspěl se správní žalobou. Podle Vesecké však rozhodnutí správních soudů nezavazují k návratu "těchto osob" do vedoucích funkcí, protože "nehovoří o existenci či neexistenci důvodů pro odvolání", ale vytýkají ministrovi nesprávný procesní postup.
Pospíšil podle Vesecké vzbudil u veřejnosti dojem, že změna na státním zastupitelství je nutná kvůli reformě. Kromě "personálních čistek" se podle ní ale nic neděje. Změny, o kterých se hovoří, prý ministrovi navrhovala již v roce 2006, tehdy je však neakceptoval. Vesecká Pospíšilovi vytkla i to, že adekvátně nezareagoval na "nepodložené výroky ministra vnitra Radka Johna ohledně nečinnosti státního zastupitelství v korupčních či jiných kauzách".
"Z funkce Renata Vesecká odchází k 30. 4.," potvrdila mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová.
Ve funkci nejvyšší státní zástupkyně Vesecká skončila po více než pěti letech ke konci loňského roku, vystřídal ji Pavel Zeman. Podle kritiků přispívala díky několika kauzám spojeným například s politikou k nedůvěryhodnosti justice.