Personální změny, které uskutečnila nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká na státních zastupitelstvích, nesouvisely podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila s kauzou Čunek. Uskutečnily se v rámci obvyklých pravidel, sdělila mluvčí ministerstva Zuzana Kuncová s odkazem na vysvětlení Vesecké.
Pospíšil požádal Veseckou, aby objasnila, proč muselo pět žalobců změnit místo. Podle Mladé fronty Dnes nesouhlasili s tím, jak nejvyšší státní zástupkyně postupovala v údajné korupční kauze vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka.
Nejdůležitější personální změny se týkaly státních zástupců Petra Kovandy, Romana Hájka, Lumíra Crhy, Igora Stříže a Iva Ištvána.
Kauza Čunek |
Čunek byl loni obviněn, že jako starosta Vsetína přijal před šesti lety půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real.
Poté, co Vesecká případ odebrala přerovskému žalobci Radimu Obstovi a přidělila ho žalobci Arifu Salichovovi do Jihlavy, bylo stíhání v srpnu zastaveno.
V tisku se poté objevily informace o údajném nátlaku některých představitelů justice na jejich kolegy, aby objasňování Čunkovy kauzy ovlivnili tak, aby případ mimo jiné nedestabilizoval vládu. |
Ministerstvo dále uvedlo, že přeřazování státních zástupců mezi jednotlivými úseky je plně v kompetenci Vesecké a je přípustné. "Státní zástupci mají jinou právní pozici než soudci," vysvětlila mluvčí.
Mladá fronta Dnes uvedla, že jeden ze žalobců teď musí do práce dojíždět několik desítek kilometrů, druhý skončil na mezinárodním odboru, ačkoli nemluví cizími jazyky, třetí se přes 20 let praxe v trestním právu ocitl na netrestním odboru a zbylým dvěma byla přidělena stálá pohotovost pro příjem žalob od občanů.
Foto: Petra Mášová