Obce na Rokycansku nevědí, jak se mohou bránit proti plánované stavbě americké radarové základny ve svém okolí.
Doporučená formulace otázky referenda, "podniknout veškerá zákonná opatření k zamezení výstavby", je podle některých radnic nejasná, proto váhají či volí ankety. Právníci jednoznačně doporučují plebiscit. Pokud chtějí razantně vystupovat proti, měly by vytvořit sdružení a najmout si velmi dobrého advokáta z regionu, který zná terén, řekl renomovaný plzeňský právník, který nechtěl zveřejnit jméno kvůli tomu, že sám je pro radar.
"Nevíme, co jsou to všechna zákonná opatření," řekli shodně předseda Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje a starosta Hrádku Jaroslav Perlík stejně jako první muž Rokycan Jan Baloun. Radnice tak neumí lidem říci, zda je referendum k něčemu dobré. "Lidé se nás často ptají, jak se můžeme bránit, ale my to nevíme," dodal Perlík.
"Ať založí dobrovolné sdružení obcí a najmou si velmi dobrého advokáta. Jsou to náročné právní věci, bude to drahé," řekl právník. Podle něj by měl být advokát z Plzně, Rokycan nebo Příbrami. Za ním by se měli starostové vypravit až po referendu. "Starosta musí spravovat obec s péčí řádného hospodáře. Až bude obec platit vysoké palmáre právníkovi a nezbude jí na chodníky a odpad, poukáže spolu se zastupiteli na to, že se sice choval ekonomicky nerozumně, ale podle výsledků hlasování," řekl právník. Obce mohou například v územních nebo stavebních řízeních dlouhodobě blokovat stavby sítí, které do radarové stanice povedou.
Verdikt referenda je platný dva roky. Po tu dobu nelze hlasovat o stejné věci. Ankety o radaru jsou podle právníka zbytečné.
První všelidové hlasování o radaru se konalo 17. března v Trokavci, kde bylo proti 71 ze 72 voličů. Odpovídali na otázku: Souhlasím s tím, aby zastupitelstvo obce podniklo veškerá zákonná opatření k tomu, aby zamezilo výstavbě radarové základny USA na území vojenského újezdu Brdy. Druhé hlasování bylo 5. května ve Vískách. Na druhý červnový den ho připravují v Těních, Hůrkách, Hvožďanech a Zaječově, týden poté má být v osmi středočeských obcích a 23. června v Mirošově.
Foto: Jan Zatorsky