Návrh zákona dolní komory Ruské federace (Dumy), který by uznal účastníky událostí z roku 1968 v Československu jako "válečné veterány", rozvířil silné emoce na české politické scéně. Celá kauza má více aspektů, které vrhají negativní světlo ani ne tolik na půl století starou historii, jako na současné pojetí morálky i faktů.
Samotný návrh zákona je dílem frakce ruských komunistů, není stanoviskem ruské vlády ani její zahraniční politiky. Podobný návrh byl již v minulosti v Dumě předložen a opakovaně zamítnut. Nikdo z hybatelů této kauzy v ČR však nezmínil, že status veteránů pro účastníky invaze vojsk Varšavské smlouvy do ČSSR v roce 1968 je již léta praktikován na Ukrajině. K padesátému výročí invaze v minulém roce byly dokonce těmto "veteránům" doručeny památní medaile "Operace Dunaj". Ve zdůvodnění tohoto postupu se uvádí, že není účelem ospravedlňovat invazi, pouze ocenit bývalé vojáky za plnění svých občanských povinností.
V roce 1968 v ČSSR nešlo o konflikt s vysokými lidskými ztrátami ani materiálními škodami, proto je i samotný status "veteránů" diskutabilní, stejně jako slovo "válečný". V této "válce" oficiálně padl jediný voják, bulharský mladší seržant Nikola Nikolov, který byl zabit civilisty nedaleko obce Nový Dům na Rakovnicku. Podle všeho se jednalo o dezertéra. Byl to jediný případ vyšetřovaný československými orgány, ostatní zhruba stovka zesnulých vojáků, převážně z řad Sovětské armády, byla šetřena vlastní vojenskou policií, proto chybí podrobnější informace o těchto případech. Celkem zahynulo během invaze několik stovek lidí, většinou civilistů, převážně při dopravních nehodách. Glorifikovat tyto události, hledat veterány a udělovat za ně medaile asi není zcela v pořádku. Morální apel proti zmíněnému návrhu zákona v Rusku je zcela na místě. Uvedení takové normy je zbytečné a vůči historii nevkusné. Ještě však k tomu nedošlo a je velmi pravděpodobné, že ani nedojde.
Při hodnocení těchto skutečností je dobré vědět, že zákon Ukrajiny č. 3551-12 "o postavení válečných veteránů, záruky jejich sociální ochrany," explicitně cituje jako jedno z míst konfliktů Československo v roce 1968. Vtírá se logická otázka, proč to vadí v Rusku, ale tady ne?