Vězeňská služba odtajní archiv spolupracovníků StB

Domácí
15. 2. 2007 19:36
bez popisku 3042
bez popisku 3042

Archiv Vězeňské služby, který má obsahovat i údaje o spolupráci vězňů a dozorců s komunistickou Státní bezpečností (StB), bude kompletně odtajněn od 1. ledna příštího roku. V pořadu Press Klub rozhlasové stanice Frekvence 1 to s odvoláním na novelu příslušného zákona uvedl generální ředitel Vězeňské služby Luděk Kula. S ohledem na kompletní odtajnění archivu od 1. ledna by proto podle něj nemělo smysl, kdyby už teď byla odtajněna některá jeho část.

Kula popřel informace tisku, podle nichž Vězeňská služba archivy z doby totality uzavřela. Například deník Právo loni na podzim napsal, že Kula rozhodl o uzavření archivu totalitního Sboru nápravné výchovy. Rozhodnutí prý padlo krátce poté, co na veřejnost pronikla část osobního spisu předlistopadového dozorce a dnešního poslance KSČM Josefa Vondrušky, o němž někdejší disidenti tvrdí, že je jako dozorce ve vězení v Minkovicích na Liberecku bil. Vondruška to označil za nesmysly a cítí se bezúhonný.

Kula vysvětlil, že bývalá ředitelka správního odboru vydala v poslední den ve funkci přípis, podle něhož měl být celý archiv odtajněn. "Já jsem tento přípis musel zrušit, protože byl v rozporu se zákonem a ona neměla právo takový pokyn vydat," zdůraznil.

Obecně má přístup k materiálům StB zjednodušit také projekt Otevřená minulost, který připravuje ministerstvo vnitra. Hlavním cílem projektu je umožnit lidem nahlédnout do materiálů, které popisují praxi totalitního režimu, ale až dosud se nedostaly na veřejnost. Všechny písemnosti týkající se StB by podle projektu měly být shromážděny na jednom pracovišti ministerstva, odtajněny a v digitální podobě přístupné na internetu.

Zatím poslední kauzou spojenou s únikem materiálů StB byly počátkem tohoto týdne informace tisku o jejích kontaktech s někdejším premiérem a dlouholetým guvernérem centrální banky Josefem Tošovským. Podle Mladé fronty Dnes byl ideovým spolupracovníkem komunistické rozvědky, která byla součástí StB. Do kontaktu s tajnou bezpečností se prý dostal z titulu své funkce v říjnu 1986, kdy působil jako poradce předsedy Státní banky československé. Podle deníku to vyplývá z dobových dokumentů, které léta ležely jako nezpracované archiválie ve spisovnách ministerstva vnitra. Tošovský jakoukoli spolupráci s StB popřel.

Foto: Robert Zlatohlávek

Autor: ČTK

Další čtení

Zloději loni ukradli v Česku 3971 kol a elektrokol, meziročně o pět pct méně

Domácí
26. 4. 2025

Na Festivalu kláštěrních pivovarů mohou lidé ochutnat pivo jako z 16. století

Domácí
26. 4. 2025

Pět vinařských obcí láká na festival otevřených sklepů, zapojí se 34 vinařství

Domácí
26. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ