Česká vězeňská služba testuje komunikační systém FreePhone, který by měl trestancům rozšířit možnost komunikace s blízkými a přitom by zajistil dozorcům důsledný monitoring a kontrolu toho, co odsouzení okolnímu světu sdělují. "Uvedený systém vězeňská služba vyhodnocuje," sdělil on-line deníku TÝDEN.CZ Robert Káčer, zástupce ředitele kanceláře generálního ředitele a vedoucí oddělení vnějších vztahů vězeňské služby (VS).
Systém FreePhone by v rámci pilotního projektu prozatím nainstalován do třech českých věznic, a to na Pankrác, do Příbrami a Stráže pod Ralskem.
"Naše nízké náklady na služby garantují velké finanční úspory oběma stranám. Na rozdíl od stávajícího systému jsou hovory u FreePhonu účtovány po vteřinách, ne po minutových intervalech. V každém zařízení, kde působíme, šetříme jednotky miliónů korun ročně právě na úspoře času zaměstnanců jednotlivých nápravných zařízení. V případě rozšíření do všech vězeňských jednotek na našem území by se tak jednalo o úsporu v řádech desítek miliónů korun české vězeňské službě," říká Eliyahou Marciano, zástupce české pobočky společnosti M-Communications, která tento projekt VS navrhla. Dle jeho odhadu by se v případě rozšíření systému mohly úspory vyšplhat až na 30 milionů korun ročně.
Hlavním cílem tohoto projektu je podle slov mluvčí společnosit M-Communications Kateřiny Hlavinkové "šetřit finance, lidské zdroje a čas cestou automatického, rozvinutého systému vytvořeného na míru, a to zcela zdarma, a navíc ještě ušetřit peníze odsouzených i jejich rodin, aby zůstali v kontaktu", což usnadňuje proces resocializace po propuštění z nápravného zařízení "Tímto projektem se určitě zlepší komunikační podmínky odsouzených i jejich rodin. Samozřejmě, ruku v ruce s tím je třeba upravit i příslušnou legislativu, která plně neodpovídá dnešním potřebám," poznamenal Marciano.
Případná úprava legislativy je v rukou resortu ministra spravedlnosti Pavla Blažka. Zda se resort k tomuto projektu přikloní, není nyní jasné. Prozatím totiž vyčkávají, jak jej zhodnotí VS. Blažkova tisková mluvčí se tudíž k systému FreePhone nechtěla nijak vyjádřit. Jak on-line deníku TÝDNE mailem napsala, věc je "plně v kompetenci generálního ředitelství Vězeňské služby ČR". Ani VS nemá dosud jasno, zda systém FreePhone rozšíří do dalších káznic, či jej úplně zarazí. "Uvedený systém se vyhodnocuje. Další postup bude teprve stanoven," konstatoval mluvčí Robert Káčer.
Možnosti telefonování odsouzených jsou vymezeny zákonem o výkonu trestu odnětí svobody a řádem výkonu trestu. V přísnějších typech věznic, tedy s ostrahou a se zvýšenou ostrahou, si mohou trestanci zavolat svým blízky jen po předchozím povolení vychovatelem. Hovory jsou nahrávány, v některých případech odposlouchávány. Dozorci musí kontrolovat nejen obsah telefonátů, ale též volaná čísla - zda jde skutečně o ta povolená. Volnější režim je v některých věznicích s dozorem a s dohledem, v nichž byly instalovány automaty na běžné telefonní karty, které si odsouzení kupují v tamních kantýnách.
Systém chválí i vězeňský psycholog
Podle slov Kateřiny Hlavinkové jsou výsledky pilotního projektu v České republice více než dobré. "Pozitivní ohlasy se systémem i poskytovaným servisem jsou od personálu věznic i chovanců nápravných zařízení, kde je FreePhone instalován.
Prospěšnost systému potvrzuje mimo jiné i vyjádření ředitelů věznic týkající se chování vězňů. V místech, kde je k dispozici FreePhone, jež výrazně zlepšuje propojení vězně s rodinou a světem za vysokými zdmi co dopočtu telefonátů, se výrazně zklidňuje sociální klima odsouzených, a to ve srovnání s těmi, kde není." Jak mluvčí dodala, systém je důkladně prověřen v mnoha státech Evropské unie či v Izraeli a Mexiku.
Užitečnost systému FreePhone potvrzuje i vedoucí psycholog Generálního ředitelství Vězeňské služby ČR Václav Jiřička: "Obecně lze říci, že kontakt vězněných osob nebo kohokoliv, kdo je nějakým způsobem izolován od jemu blízkých lidí, výrazně snižuje psychickou tenzi. Takový člověk prožívá méně úzkosti a nejistoty ohledně toho, co se děje venku. Cítí větší podíl na společném životě, má větší šanci podílet se na společném plánování budoucnosti. A toto snižování tenze má pozitivní vliv na celkové prožívání a chování odsouzeného, který je pak klidnější a nedá se tak lehce vyvést z rovnováhy. Takoví lidé se pak méně často dopouštějí autoagresivního jednání a snižují se i tendence k projevům agresivního chování vůči druhým."