Bývalí političtí vězňové nacismu nesouhlasí s postupem policie při sobotním setkání pravicových extremistů v Hradci Králové. Nelíbí se jim, že proti nepovolenému shromáždění Dělnické strany policisté nezakročili. V projevech extremistů údajně podle záznamů zazněly nacionalistické a neonacistické myšlenky.
Informoval o tom předseda Sdružení osvobozených politických vězňů a pozůstalých Oldřich Stránský.
Hradecká policie i radnice tvrdí, že k zásahu proti příznivcům Dělnické strany nebyl důvod.
Ministerstvo vnitra ani policejní prezidium se dnes k postupu policistů v Hradci Králové nevyjádřilo, akci podle nich měla na starosti východočeská policejní správa. Hradecká policie, která podle své mluvčí neshledala v sobotu důvody k rozpuštění celé akce, setkání neonacistů monitorovala během pochodu z nádraží do centra města i během projevů na Ulrichově náměstí. Celkem bylo nasazeno na 150 policistů. "Vše se obešlo bez jakéhokoliv narušení veřejného pořádku. Rovněž tak nedošlo k narušení dopravy," uvedla Pešavová s tím, že policie během celého setkání pořizovala záznamy, které budou dále vyhodnoceny.
Během soboty přijali policisté oznámení muže z Pardubicka, který tvrdil, že jeden z účastníků shromáždění jej napadl letos v červnu při demonstraci v Drážďanech. Případem se zabývá německá policie, které bude spisový materiál postoupen.
Proti míru a demokracii
Zástupci radnice v sobotu novinářům tvrdili, že jsou připraveni shromáždění rozpustit, ale neudělali to. Jeho účastníci se po projevech trvajících zhruba hodinu sami rozešli. "My, bývalí vězňové nacismu a jejich pozůstalí, nemůžeme pokládat takováto shromáždění za svobodné vyjadřování mírových a demokratických myšlenek," uvedlo SOPVP. Policie podle sdružení měla dbát na dodržení zákonů, které zakazují podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Zejména projev předsedy saské NPD podle sdružení prokázal, že se setkání zabývalo neonacistickými myšlenkami.
Hradecká radnice ve svém dnešním stanovisku tvrdí, že vypovězením pronájmu areálu letního kina ukázala, že na svém majetku nebude tolerovat politické mítinky hlasatelů krajně pravicových názorů.
"Toto opatření přispělo dle našeho mínění k tomu, že do Hradce Králové nakonec dorazil pouze zlomek z avizovaného počtu účastníků setkání, a i ten byl nakonec přinucen zcela změnit původní plány a těžkopádně improvizovat v neznámém prostředí," stojí v prohlášení podepsaném náměstkyní hradeckého primátora Pavlou Finfrlovou.
Podle radnice díky společnému postupu s policisty a strážníky nedošlo během akce k ohrožení zdraví ani majetku obyvatel a podle současných informací ani k porušení zákona. "Jedinou výjimkou je provinění předsedy Dělnické strany, který shromáždění řádně neohlásil, a bylo s ním proto zahájeno správní řízení. Policie ČR nicméně pokračuje v analýzách pořízených záznamů a v tuto chvíli nelze vyloučit, že v případu nepřibudou další obvinění," stojí v prohlášení.
Radnice také odmítá spekulace o benevolentním přístupu bezpečnostních složek. "Jak policie, tak zástupci úřadu postupovali adekvátně situaci a zcela v duchu zákona. Jejich cílem mimo jiné bylo nedat extremistům záminku k rozpoutání násilností v samotném centru města a neomezit je na právech, které každému v demokratické společnosti zaručuje Listina základních práv a svobod. I neoznámené shromáždění je realizací Ústavou zaručeného práva na shromažďování a výkon tohoto práva lze omezit jen nastanou-li zákonem předpokládané důvody," stojí v prohlášení.
Pokud obejít zákon
Klára Kalibová a Ondřej Cakl ze sdružení Tolerance a občanská společnost v pátek uvedli, že sraz pravicových extremistů je pokusem Dělnické strany obejít zákon. Politická strana podle nich legitimizuje setkání neonacistů z Národního odporu, a chce se tak vyhnout problémům s policií. Podobné akce slouží podle sdružení ve více či méně otevřené podobě k veřejnému šíření neonacistické ideologie a policie by měla zasáhnout.
Původně měli extremisté v sobotu zamířit na akci v letním kině, kde se měl uskutečnit politický mítink a koncert. Radnice jim ale v pátek vypověděla smlouvu o pronájmu. Příznivci extrémní pravice přesto do Hradce přijeli a vydali se do centra města. Téměř tři stovky sympatizantů se sešly na Ulrichově náměstí.
Podle Stránského správní úředníci svým rozhodnutím sice znemožnili konání setkání neonacistů v kině Širák, ale nahráli tím shromáždění na mnohem atraktivnějším místě v centru města.
Foto: ČTK