Obr v Praze
VIDEO: Kolosální A380 poprvé v Ruzyni. Kapitán jen chválil
02.10.2011 09:12 Aktualizováno 02.10. 13:44
Airbus A380, největší dopravní letadlo současnosti, poprvé zavítal do Česka. Na pražském letišti tento kolos přistál v neděli ráno po deváté hodině. Stroj letecké společnosti Lufthansa se v Praze zastavil na své cestě z Frankfurtu do Budapešti, zemi opustil krátce před polednem.
Diváci, kterých k pražskému letišti podle odhadu dorazily tisícovky, mohli při příletu letoun obdivovat při manévrování nad plochou, včetně závěrečného zhruba dvacetiminutového obkroužení letiště. Příležitost letět nízko nad zemí ocenil šéfpilot Lufthansy Werner Knorr.
"Mohu říct, že přistání v Praze i to, jak dobře na něj bylo připraveno letiště, bylo kolosálním zážitkem," dodal. Prahu obří Airbus navštívil u příležitosti 45. výročí působení společnosti Lufthansa v Česku.
PODÍVEJTE SE, JAK V PRAZE PŘISTÁVÁ A380
Letoun má základnu ve Frankfurtu, odkud Lufthansa Airbusy A380 vypravuje do šesti světových metropolí. Dopravce již obdržel osm z celkového počtu 17 objednaných Airbusů A380. Nasazeny jsou na linkách do Tokia, Pekingu, Johannesburgu, New Yorku, San Franciska a Miami, od 30. října pak v nabídce přibude Singapur.
Přistání Airbusu A380 je prý důkazem, že ruzyňské letiště je připraveno odbavit i takto velký stroj. "Doufáme, že s dokončením nové dráhy v roce 2016, budeme podobné stroje obsluhovat pravidelně," uvedl místopředseda představenstva Letiště Praha Jozef Sinčák.
Letoun, kterého létá na linkách přes pět desítek exemplářů, zatím neměl žádnou nehodu se smrtelnými následky. Nejvážnější incident se stal loni v listopadu, když se stroji společnosti Quantas za letu roztrhl motor, posádka se však dokázala vrátit na letiště v Singapuru. Následně musel výrobce pohonné jednotky, firma Rolls-Royce, provést úpravy na dalších letounech s jejími motory.
Airbus A380 je největším letounem pro přepravu cestujících, ale titul největšího dopravního letounu mu nepatří. Ve světě totiž létá ještě jedno větší letadlo, Antonov An-225. Má o devět metrů větší rozpětí křídel, je o devět metrů delší a maximální vzletová hmotnost je 640 tun. Existuje však jen v jediném exempláři a slouží pro přepravu obřích nákladů.
Výroba Airbusu A380 je logistický oříšek, jednotlivé díly se totiž vyrábějí v Německu, Velké Británii, Španělsku a Francii, kde se v Toulouse také stroj kompletuje.
ROLUJÍCÍ OBR
Lufthansa své Airbusy A380 uzpůsobila pro přepravu 526 cestujících. Na horní palubě se nachází osm sedadel zcela nově vybavené první třídy. Na horní palubě je umístěno také 98 sedadel pro cestující v obchodní třídě. Na spodní palubě je instalováno 420 sedadel ekonomické třídy. Firma uvedla, že zástěny pohlcující hluk, speciálně vyvinuté izolační materiály vnějšího pláště letounu i speciální konstrukce podlahy s pěnovou izolací tlumící nežádoucí zvuky zajišťují nejtišší prostory první třídy na světě.
Airbus A380 má rozpětí křídel téměř 80 metrů, dlouhý je 73 metrů a v případě, že by letoun měl jen jedinou turistickou třídu, uvezl by 853 lidí. Poprvé se měl v Česku ukázat již letos v červnu, tehdy však z jeho příletu z technických důvodů sešlo. Na pražském letišti je nyní nejběžnějším letounem Airbus A320. Tento letoun má rozpětí křídel 34 metrů, délku trupu 37,5 metru a pojme 180 cestujících.
Letoun je na nebi poměrně novinkou. Oficiálně byl projekt pod označením A380 představen koncem roku 2000. V lednu 2005 se letoun předvedl veřejnosti a o čtvrt roku později v Toulouse, kde sídlí výrobce letadel Airbus, poprvé vzlétl. Do služby se kvůli problémům s elektroinstalací poprvé dostal až v říjnu 2007.
Praha bude obry vítat častěji
Přílet A380 předznamenává příchod velkých letadel do Česka. Na jejich příjem se intenzivně připravuje pražské ruzyňské letiště, které kvůli tomu zvyšuje své odbavovací kapacity. V budoucnu bude schopné běžně odbavit cestující čtyřmotorových Airbusů A340-600 nebo největších Boeingů B747-8 či o něco menších B777-300.
Letiště kvůli přijímání obřích letounů nechalo zmodernizovat nástupní tunely celkem u tří letadlových stání za zhruba 177 milionů korun. Jednoduché nástupní mosty letiště rozšíří na dvojité, což umožní odbavovat výrazně větší letadla s rozpětím křídel do
Výstavba nových tubusů s pracovištěm letištní kontroly a další nezbytnou infrastrukturou by podle letiště měla být dokončena do února příštího roku.
Z pohledu bezpečnosti jsou velká letadla rovněž výhodnější. Pokud se stejný počet cestujících přepravuje menšími stroji, znamená to větší počet pohybů v letovém prostoru a tím větší riziko kontaktu ve vzduchu, řekl Klas. Letecké společnosti ovšem zpravidla plánují své linky tak, aby mohly zákazníkům poskytnout širší výběr odletových časů. Většinou nabízejí na jedné trase více letů menšími letadly.
Vizitka letounu Airbus A380 |
Rozměry: délka 72,7 metru, rozpětí křídel 79,8 metru, výška 24,5 metru; dolní patro má na délku 49,9 metru, horní je o pět metrů kratší
|
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.