Ceněná komodita
VIDEO: V obchodě se strhla bitka o máslo

29.09.2017 14:22

"Paní, nervěte mi to!", "Nervěte mi to z ruky!" Lidé úzkostlivě svírající v náručí kostky másla. Tlačenice a chaos. Na sociální síť Facebook umístil jeden z uživatelů video, které zachycuje "máslovou horečku", která kvůli rostoucím cenám této suroviny v posledních týdnech zachvátila Česko.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • o k (3 hlasy) 29.09.2017 16:49

    Domorodci jsou ve svém živlu. Stojí fronty, jako před 89 a rvou se o...

  • Henex (2 hlasy) 29.09.2017 20:06

    Komouše nepřesvědčíš. Padesátá leta byla hrozná, fronty byly na...

  • Přímotop (2 hlasy) 29.09.2017 20:41

    Hůře se vyrovnává s výpadkem dodávek v systému, kde není možné...

  • O. H. (2 hlasy) 29.09.2017 17:13

    Před 89 se ale nikdo nerval o máslo. Toho bylo vždy dost. Než někdo...

  • Josef Kudrna (2 hlasy) 29.09.2017 20:14

    Díky EU jsou omezovány stavy chovu skotu, jak je možné, že není...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Drahé máslo? Viz story jednoho z největších ZD na jižní Moravě. Kvůli nerentabilnosti, kvótám a dotacím ruší chov skotu a ovocnářství a zakládá bioplynku na kterou dostává dotace. Na nejurodnější půdě v Evropě se pěstují rostliny do bioplynky, což živí celé ZD. Protože je to dotovaná činnost. Radiátory jim topí i v létě, aby byl nějaký odběr kvůli přebytku energie. No a tady je to předražené máslo, které je vyváženo kvůli zajmu do Číny ...

1 hlas

jen aby to nebyla nahraná recese.

0 hlasů

Díky EU jsou omezovány stavy chovu skotu, jak je možné, že není omezen vývoz másla a mléčnych produktů do Číny, když je v EU nedostatek? Tady nejde o tržní ekonomiku, ale o omezování ze strany EU a zlodějinu obchodníků.

2 hlasy

No máslové šílenství v reálu. Albert měl máslo v akci s tím, že se sleva vztahuje na max. 8ks na osobu, a tak musí mít každý těch 8ks kdyby ho to mělo stát život. Z těchto nenažranců se mi zvedá žaludek.

2 hlasy

Mně je spíš divně z toho, kam jsme se dostali takřka 30 let po 89.

0 hlasů

Domorodci jsou ve svém živlu. Stojí fronty, jako před 89 a rvou se o poslední kostky másla. Nostalgie jak vyšitá.

3 hlasy

Nostalgii v tom nevidím, spíš v tom vidím cosi špatného z hlediska hospodářství a rovněž životní úrovně některých ( a asi jich není málo) lidí, takřka 30 roků po 89., k zamyšlení rozhodně víc než posměšky na adresu těch, pro které je asi každá koruna důležitá. Mimochodem, odkud jste, domorodec zřejmě ne, ale já jsem domorodkyně a o žádné máslo jsem se nikde nervala, tož bych prosila o použití mozku a skončit s pytlováním.

0 hlasů

Před 89 se ale nikdo nerval o máslo. Toho bylo vždy dost. Než někdo začne zmiňovat banány, tak ty dnešní stejně už nikdo nekupuje. Bohužel v kapitalismu se musí občan rvát jak o produkty, tak o ceny. Je to značně ponižující kam jsme to dopracovali když nejsou k dispozici základní potraviny za normální ceny.

2 hlasy

Másla bylo dost? V 50 létech byly fronty na slané dánské máslo, takže, laskavě, nekecejte. A rvát se o ceny? Bylo to v tom vašem socialismu snad zadarmo? Naopak, pokud člověk něco chtěj, byla to podpůltovka a stála všimné. Víte to stejně jako já, tak nelžete.

1 hlas

Hůře se vyrovnává s výpadkem dodávek v systému, kde není možné regulovat spotřebu rapidním zdražením. Proto si myslím, že výrobu v potravinářství jsme za Husáka zvládali lépe a kvalitněji. Výpadky byly, jsou i dnes. Dnes je ale vedle zdražení povoleno řešit nedostatek také "operativně" - místo masa přidáme do párků separát, místo másla kokosový olej, místo cukru kukuřičný sirup, místo mouky otruby.

2 hlasy

Komouše nepřesvědčíš. Padesátá leta byla hrozná, fronty byly na všechno, i na česká jablka. Zpočátku byly lístky, vše bylo na příděl. Ať si ten komundíra vzpomene na cenu másla, v přepočtu stálo minimálně stovku, tak ať nekecá něco o normálních cenách. Vůl zůstane volem...

2 hlasy

50.léta nepamatuju, ale vám přijde normální srovnávat stav hospodářství v roce 2017 se stavem hospodářství v polovině minulého století a radovat se, že je něco lepší?

0 hlasů

V padesátých letech byl přídělový systém i v Anglii.

1 hlas

Zdá se, že jsme pamětníci. Vzpomínám si nejen na lístky a fronty prakticky na všechno, ale na komické situace s tím spojené. Vejce se prodávala pouze 5 ks na osobu a tak jsme cela rodina, já jako dítě a rodiče po práci stáli 2x frontu, když náhodou, v té mlékárně za rohem, byla k dostání. Pouze vzpomínky....

0 hlasů

v tuzexu taky?fronty.v kotexu možná.

0 hlasů

A máslo stejně jako třeba tvaroh bylo dotováno státem ze státního rozpočtu (t.z. z daní podniků a občanů), Takže tak levné zase nebylo. Např. tvaroh stál asi 2,50 Kčs, ale výrobní cena byla cca 10 Kč, což je o pár korun méně než nyní. Komunisti si nevidí na špičku nosu. Máslo i za 60 Kč je levnější než za komunistů u mediánu mezd, ten je nižší než průměrná mzda).

0 hlasů

Pamatuji i dobu, kdy se máslo kupovalo na váhu a zabalili ho do prgamenového papíru. Mléko bylo v konvích a šoufkem ho prodavač odměřil do bandasky...

0 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov