Vláda by podle Pirátů měla zajistit odškodnění klientů H-Systemu

Domácí
31. 7. 2019 20:53
Odškodnění by se mělo týkat areálu v Rabyni u Slapské přehrady.
Odškodnění by se mělo týkat areálu v Rabyni u Slapské přehrady.

Vláda by podle pirátských poslanců měla zajistit odškodnění poškozených klientů H-Systemu ze zabaveného majetku, který by měl být kvůli tomu řádně zpeněžen. Týkat se to má areálu v Rabyni u Slapské přehrady, který dříve patřil zakladateli vytunelované společnosti H-System Petru Smetkovi. Premiéra Andreje Babiše (ANO) k tomu v interpelaci vyzval předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

"Pouze tímto postupem může stát odčinit svá pochybení a navrátit poškozeným víru ve spravedlnost a právní stát," uvedl Michálek.

Areál počátkem roku připadl státu a podle zákona do jednoho roku musí být zpeněžen, jinak bude považován navždy za neprodejný a nebude využit k odškodnění, podotkl Michálek. Podle sdělení Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových vyčkává na rozhodnutí o dovolání podnikatele Luďka Fabingera proti zabrání majetku.

Fabinger podle rozhodnutí soudu areál získal za 29 milionů korun v dražbě, přestože nemovitost byla obstavená policií a měla připadnout poškozeným klientům vytunelovaného H-Systemu. Kvůli podezřelé dražbě čelil Fabinger trestnímu stíhání, které bylo kvůli promlčení zastaveno.

Smetka založil H-System v roce 1993, firma poté uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 ale zkrachovala, když stihla dokončit jen 34 domů. Kvůli krachu společnosti přišlo nejméně 1095 lidí o více než 980 milionů korun. Smetka si odpykal 12 let ve vězení, v říjnu 2016 se dostal na svobodu.

Ministerstvo spravedlnosti loni přislíbilo uzavření dohod s šedesátkou klientů H-Systemu a odškodnění za průtahy v trestním řízení s manažery firmy. Celkem mělo vyplatit 6,3 milionu korun.

O pomoc požádali už na jaře Babiše a Zemana také členové bytového družstva Svatopluk, kteří si domy po zkrachovalém H-Systemu dostavěli sami, ovšem bez souhlasu konkurzního soudu, a podle rozhodnutí Nejvyššího soudu se mají vystěhovat. Ústavní soud ale vykonatelnost verdiktu odložil, než kauzu z podnětu družstva sám přezkoumá.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Krumphanzl Michal

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ