Nájemníkům a majitelům domů se od ledna změní podmínky pronájmu. Ministerstvo pro místní rozvoj totiž stanoví nová pravidla toho, co má v bytě opravovat vlastník, a co člověk, který si ho najímá. Také určí hranici, nad kterou už veškeré náklady na opravy včetně těch drobných platí majitelé nemovitostí.
Podle plánu ministerstva tak nájemník ponese odpovědnost pouze za malé opravy do celkové roční výše sto korun za metr čtvereční (včetně rozpočtených společných prostor). Za padesátimetrový byt tak tato hranice bude ve výši pět tisíc korun. Opravy nad tuto částku už by měl hradit majitel. Ministerstvo tak chce zamezit majitelům, "aby prohlašovali za drobné opravy i postupné opravy dlouhodobě zanedbané údržby bytu".
Mezi drobné úpravy bytu, které hradí nájemník ze svého, pak podle ministerstva budou patřit malování a tapetování, opravy podlah a podlahových krytin, výměna zámků či klik u dveří a oken, výměny elektrických zásuvek či zvonků, výměny uzavíracích ventilů u plynového rozvodu, výměna vodovodních kohoutků a baterií nebo opravy van, záchodů, digestoří a dalších běžných součástí bytu.
Do drobných oprav se budou počítat i další úpravy, pokud nebudou dražší než tisíc korun. Vše ostatní bude hradit majitel.
Důvodem je nový občanský zákoník, který vstoupil v platnost loni a zrušil v této oblasti předchozí zákony. V části upravující práva a povinnosti obou stran je totiž pouze uvedeno, že "nájemce provádí a hradí pouze běžnou údržbu a drobné opravy související s užíváním bytu", aniž by to zákoník nějak podrobně určil.
Nařízení vlády připravené ministerstvem se bude týkat nájemníků v 1,4 milionu nájemních bytů.